| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Pracownik realizuje umowę o dzieło z firmą zewnętrzną – jak rozliczyć składki i zaliczki na PIT

Pracownik realizuje umowę o dzieło z firmą zewnętrzną – jak rozliczyć składki i zaliczki na PIT

Pracownik firmy A podpisał umowę o dzieło z firmą B i będzie na podstawie umowy z firmą B wykonywał usługi na rzecz firmy A, czyli swojego pracodawcy. Sytuacja ta ma wpływ zarówno na sferę obowiązkowego ubezpieczenia na podstawie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jak i na rozliczanie zaliczek pracowniczych na PIT.

4) Płatnikiem składek w sytuacjach wymienionych w art. 8 ust. 2a usus jest pracodawca, a przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej jedynie "uwzględnia się" w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy.

5) Sąd Najwyższy nie uznał za przeszkodę w zaprezentowanej interpretacji przepisów tego, że wynagrodzenie z umowy o dzieło wypłaca pracownikowi podmiot trzeci. Pracodawca nie dysponuje więc kwotą brutto z tej umowy, z której potrąciłby składki. Obowiązki płatnika powinny obciążać podmiot, na rzecz którego praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest faktycznie świadczona, i który w związku z tym uzyskuje jej rezultaty, unikając obciążeń i obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy. Ponieważ art. 18 ust. 1a usus, przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej nakazuje jedynie "uwzględniać " w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy pozwala to pracodawca na dokonanie potrącenia ze środków pracownika uzyskanych u niego.

Uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r. ma znaczenie dla stosowania przepisów podatkowych. 

W interpretacji indywidualnej z 23 maja 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. akt ILPB1/415-227/11-2/AP) organ podatkowy wskazał, że pracodawca, obliczając pracownikowi zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, może odliczyć od przychodów ze stosunku pracy składki na ubezpieczenie społeczne pobrane od przychodów pracownika z tytułu umowy zlecenia uzyskanych w firmie zewnętrznej. 

O tą interpretację wystąpił pracodawca, który zlecił świadczenie usług pielęgniarskich firmie trzeciej. 

Usługi te w praktyce świadczyły pielęgniarki jednocześnie zatrudniane przez pracodawcę na podstawie umowy zlecenia. Pracodawca sumował wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem ze stosunku pracy i pobierał składkę ze środków uzyskanych u pracodawcy. 

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził możliwość odliczenia od przychodów ze stosunku pracy składki na ubezpieczenie społeczne pobrane od przychodów z tytułu umowy zlecenia uzyskanych w zewnętrznej firmie. 

Polecamy: serwis Koszty

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »