| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Pracownik realizuje umowę o dzieło z firmą zewnętrzną – jak rozliczyć składki i zaliczki na PIT

Pracownik realizuje umowę o dzieło z firmą zewnętrzną – jak rozliczyć składki i zaliczki na PIT

Pracownik firmy A podpisał umowę o dzieło z firmą B i będzie na podstawie umowy z firmą B wykonywał usługi na rzecz firmy A, czyli swojego pracodawcy. Sytuacja ta ma wpływ zarówno na sferę obowiązkowego ubezpieczenia na podstawie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jak i na rozliczanie zaliczek pracowniczych na PIT.

4) Płatnikiem składek w sytuacjach wymienionych w art. 8 ust. 2a usus jest pracodawca, a przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej jedynie "uwzględnia się" w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy.

5) Sąd Najwyższy nie uznał za przeszkodę w zaprezentowanej interpretacji przepisów tego, że wynagrodzenie z umowy o dzieło wypłaca pracownikowi podmiot trzeci. Pracodawca nie dysponuje więc kwotą brutto z tej umowy, z której potrąciłby składki. Obowiązki płatnika powinny obciążać podmiot, na rzecz którego praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest faktycznie świadczona, i który w związku z tym uzyskuje jej rezultaty, unikając obciążeń i obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy. Ponieważ art. 18 ust. 1a usus, przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej nakazuje jedynie "uwzględniać " w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy pozwala to pracodawca na dokonanie potrącenia ze środków pracownika uzyskanych u niego.

Uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r. ma znaczenie dla stosowania przepisów podatkowych. 

W interpretacji indywidualnej z 23 maja 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. akt ILPB1/415-227/11-2/AP) organ podatkowy wskazał, że pracodawca, obliczając pracownikowi zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, może odliczyć od przychodów ze stosunku pracy składki na ubezpieczenie społeczne pobrane od przychodów pracownika z tytułu umowy zlecenia uzyskanych w firmie zewnętrznej. 

O tą interpretację wystąpił pracodawca, który zlecił świadczenie usług pielęgniarskich firmie trzeciej. 

Usługi te w praktyce świadczyły pielęgniarki jednocześnie zatrudniane przez pracodawcę na podstawie umowy zlecenia. Pracodawca sumował wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem ze stosunku pracy i pobierał składkę ze środków uzyskanych u pracodawcy. 

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził możliwość odliczenia od przychodów ze stosunku pracy składki na ubezpieczenie społeczne pobrane od przychodów z tytułu umowy zlecenia uzyskanych w zewnętrznej firmie. 

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK