| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Udział w wyjazdowej imprezie integracyjnej bez przychodu dla pracownika

Udział w wyjazdowej imprezie integracyjnej bez przychodu dla pracownika

Impreza integracyjna dla pracowników, i to jeszcze wyjazdowa, z wyżywieniem i noclegami, która nie będzie wiązać się z koniecznością szacowania przychodu uzyskanego przez pracowników? Skarbówka mówi – proszę bardzo. I zmienia interpretację z 2009 r., wg której taka impreza była przychodem pracownika.

W interpretacji zmieniającej z dnia 23 lipca 2015 r. (sygnatura DD3.8222.2.262.2015.CRS) przedstawiciele resortu finansów zwrócili uwagę przede wszystkim na analizę Trybunału Konstytucyjnego, poświęconą kwestii pozostałych nieodpłatnych świadczeń, które otrzymują pracownicy (wyrok z 8 lipca 2014 r. - sygnatura akt K 7/13).

Trybunał Konstytucyjny uznał, że aby stwierdzić, że nieodpłatne świadczenie poskutkowało powstaniem przychodu u pracownika, owe świadczenie musi spełniać trzy warunki. Po pierwsze – musi ono zostać spełnione za zgodą pracownika (czyli musi on skorzystać z niego dobrowolnie), po drugie – świadczenie musi zostać spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i musi przynieść mu korzyść w postaci zwiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków, a po trzecie – korzyść musi być wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie zaś dostępna dla wszystkich podmiotów.

Pod tym kątem Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał kwestię, czy imprezy integracyjne – również wyjazdowe – skutkują powstaniem przychodu. I stwierdził, że przychód nie powstaje, bo nie ma korzyści dla pracownika, skutkującej wzrostem aktywów lub oszczędnością. Bo – jak wynika z analizy TK – trudno zakładać, że pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w innej konferencji, gdyby podobnej nie organizował jego pracodawca. Trudno też „poważnie utrzymywać, że przychodem pracownika z umowy o pracę czy stosunku służbowego jest możliwość okazjonalnego uczestnictwa w obiedzie czy kolacji, a wartość zjedzonych przez niego potraw i wypitych napojów wyznacza podstawę opodatkowania” – wynika z analizy TK.

A skoro tak zdecydował TK, to urzędnicy resortu finansów nie mieli innego wyjścia, jak uznać, że impreza integracyjna dla pracowników nie będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie pracowników. To zaś oznacza, że stanowisko przedstawiciela spółki było prawidłowe i nie musi ona naliczać przychodu uzyskanego wskutek udziału w imprezie integracyjnej przez pracowników.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Inni też nie muszą obliczać wartości przychodu

Ponieważ decyzje TK obejmują wszystkie podmioty, to znaczy, że każda firma, która zamierza zorganizować podobne spotkanie integracyjne, nie będzie musiała obliczach przychodu pracowników, którzy wezmą w nim udział. Za to, co wynika z interpretacji wspomnianej na samym początku, mają sporą szansę zaliczyć taka imprezę integracyjną do kosztu uzyskania przychodów.

Marek Siudaj, Tax Care

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK