| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Z dniem 1. stycznia 2007 r. wprowadzona została w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) do katalogu odliczeń od podatku ulga prorodzinna. Liczne kontrowersje związane z pierwotnym brzmieniem przepisu doprowadziły do tego, że od stycznia 2009 roku regulacji nadano nową formę, doprecyzowano niektóre sformułowania a jednocześnie poszerzono krąg podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi, jak i dzieci, na które ulga przysługuje.

Jednocześnie z całościowej analizy przepisu wynika, iż rodzić traci prawo do ulgi, począwszy od miesiąca w którym dziecko weszło w związek małżeński, mimo że dziecka może nadal spełniać warunki opisane poniżej.

Rodzic ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o wartość ulgi prorodzinnej, jeżeli w roku podatkowym wykonywał obowiązek alimentacyjny nad pełnoletnim dzieckiem, które:

1) nie ukończyło 25. roku życia,

2) uczy się w szkołach, o których mowa w przepisach ustawy z 7.9.1991 r. o systemie oświaty lub w przepisach ustawy z 27.7.2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie,

3) w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali lub dochodów kapitałowych opodatkowanych ryczałtem, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę obliczoną jako iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, o których mowa w pierwszym przedziale skali podatkowej (na rok 2010 jest to kwota 3089 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej.

Do ulgi prorodzinnej prawo ma także rodzic wykonujący obowiązek alimentacyjny nad pełnoletnim dzieckiem, które bez względu na ich wiek, otrzymywało zgodnie z odrębnymi przepisami zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28.11.2003 r., zaś zasady i tryb przyznawania renty socjalnej określa ustawa z 27.6.2003 r. o rencie socjalnej.

Zaznaczyć należy, iż odliczenie na dzieci jest odliczeniem miesięcznym co oznacza, iż za każdy miesiąc, za który podatnik chce skorzystać z odliczenia, muszą być badane przesłanki dla jego zastosowania określone powyżej.

Odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali (1/6 z 556,02 zł tj.92,67 zł miesięcznie) za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wypełniał obowiązek alimentacyjny, zaś dziecko spełniało przesłanki do objęcia go powyższym zwolnieniem tj. wypełnia przesłanki określone powyżej oraz nie wstąpiło w związek małżeński lub na podstawie orzeczenia sądu nie zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych. Roczna kwota odliczenia za rok 2010 wynosi 1112,04 zł.

Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. Tytułem przykładu jako dowody należy powołać następujące dokumenty:
1) odpis aktu urodzenia dziecka;
2) zaświadczenie organu rentowego o przyznaniu renty socjalnej;
3) zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK