| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Jak zapłacić niski podatek od hipoteki

Jak zapłacić niski podatek od hipoteki

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlega ustanowienie hipoteki. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki. Obowiązek podatkowy ciąży przy ustanowieniu hipoteki na składającym oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki.

Przepisy wymagają złożenia deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Podstawę opodatkowania stanowi kwota zabezpieczonej wierzytelności. Kłopoty rozpoczynają się w momencie, gdy trzeba określić kwotę PCC.

Stawki PCC wynoszą:
a) na zabezpieczenie wierzytelności istniejących – od kwoty zabezpieczonej wierzytelności 0,1 %,
b) na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej 19 zł.

Który z tych sposobów opodatkowania wybrać?

Zasady opodatkowania podatkiem PCC odpowiadają przepisom ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Art. 102 tej ustawy stanowi, że wierzytelności o wysokości nie ustalonej mogą być zabezpieczone hipoteką kaucyjną do oznaczonej sumy najwyższej. Hipoteka kaucyjna może zabezpieczać np. istniejące lub mogące powstać wierzytelności z określonego stosunku prawnego albo roszczenia związane z wierzytelnością hipoteczną, lecz nie objęte z mocy ustawy hipoteką zwykłą.

Hipoteka ustalona na zabezpieczenie wierzytelności istniejących o precyzyjnie określonej wartości wraz z odsetkami 1 mln zł wymaga uiszczenia PCC w kwocie 1000 zł. Tak zakwalifikuje urząd skarbowy obowiązki podatkowe związane z hipoteką zabezpieczającą złotówkową pożyczkę wraz z odsetkami 1 mln zł w złotych ze stałą stopą procentową.

Wystarczy jednak, aby oprocentowanie takiej pożyczki było zmienne (np. wyznaczane według bieżących rynkowych stóp procentowe + ustalona marża), aby nie było potrzeby uiszczać 1000 zł. Stosowana wtedy hipoteka kaucyjna na zabezpieczenie wierzytelności o wartości lub równowartości około 1 mln zł, których wartości nie jesteśmy dziś w stanie dokładnie ustalić wymaga uiszczenia PCC na poziomie tylko 19 zł.

To zróżnicowanie w zakresie kosztów hipoteki jest jedną z przyczyn popularności wierzytelności denominowanych w walutach obcych. Pozwalają one na ustalenie jako zabezpieczenia dla wierzyciela hipoteki kaucyjnej. Są to bowiem takie wierzytelności, które strony wyrażają w np. euro, ale rozliczają w złotówkach.

Dłużnik otrzymuje np. pożyczkę w złotówkach w kwocie odpowiadającej 1 mln euro po bieżącym kursie. I zwraca pożyczkę np. po roku w złotówkach po przeliczeniu mln euro po kursie euro według notowań za rok. W tym przypadku wartość wierzytelności jest znana w walucie obcej. Ale operacje między wierzycielem i dłużnikiem są przeprowadzane w złotówkach i ich kwota nie jest już znana. Pozwala to zastosować hipotekę kaucyjną i zapłacić tylko 19 zł PCC.

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK