| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > PCC od rzeczy kupowanych w ramach postępowania egzekucyjnego – zmiany 2016

PCC od rzeczy kupowanych w ramach postępowania egzekucyjnego – zmiany 2016

Wzięcie udziału w licytacji komorniczej to szansa na okazyjne nabycie rzeczy i nieruchomości w korzystnej cenie. Ale ostatnio przepisy dotyczące tego sposobu kupowania zmieniły się. Dla tych podatników, którzy wzięli udział w licytacji na przełomie poprzedniego i w 2016 roku, może to oznaczać dodatkowe wydatki.

Wiadomo, że na licytacjach komorniczych można często kupić nieruchomości taniej niż na rynku. Dlatego wiele osób chętnie z nich korzystało, aby zakupić np. działkę. Dodatkowo na korzyść kupowania licytowanych rzeczy od komorników działało zwolnienie tych transakcji z PCC.

Licytacja w listopadzie, postanowienie w lutym

Na to zwolnienie powołał się podatnik, który w listopadzie 2015 r. wylicytował działkę, która została wystawiona na sprzedaż w ramach postępowania egzekucyjnego. Następnie złożył wymagane procedurą oświadczenie, dotyczące pochodzenia środków. Postanowienie o przybiciu – czyli o ostatecznym wygraniu licytacji – podatnik uzyskał 6 grudnia 2015 r.

Jednak dopiero 10 lutego 2016 r. podatnik uzyskał z urzędu skarbowego – bo licytacja odbyła się w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego na rzecz fiskusa – że postanowienie o przyznaniu im własności gruntu jest ostateczne i że mogą oni wprowadzać zmiany w księgach wieczystych.

I właśnie to opóźnienie sprawiło, że podatnicy zwrócili się do izby skarbowej z prośbą o interpretację podatkową. Mianowicie do końca 2015 r. obowiązywał zapis, wg którego nie podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) umowy zakupu rzeczy, sprzedawanych w ramach postępowania egzekucyjnego oraz upadłościowego.

Podatnik zapytał fiskusa, kiedy właściwie nastąpiło nabycie nieruchomości oraz czy od transakcji musi zapłacić PCC. Uznał, że zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, udzielenie przybicia oznacza sprzedaż. To zaś oznaczałoby, że do transakcji doszło przed zmianą przepisów, więc PCC nie jest należny.

Kluczowa data wydania postanowienia

Jednak Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 1 czerwca 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4514-120/16/MZ) uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Urzędnicy zacytowali ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która w art. 112b § 1 mówi, że kiedy postanowienie o przybiciu stało się ostateczne i nabywca zapłacił, wówczas organ administracyjny wydaje postanowienie o przyznaniu własności. Z kolei wg art. 112b § 3 tej ustawy, to postanowienie przenosi własność na nabywcę.

To zaś – jak stwierdzili urzędnicy – oznacza, że do przeniesienia własności, czyli do zawarcia transakcji, doszło już w lutym tego roku. A wtedy w prawie nie było już ulgi, umożliwiającej kupowanie na aukcjach komorniczych rzeczy bez PCC.

Urzędnicy przypomnieli także, że opodatkowanie umów, w których dochodzi do zmiany właściciela nieruchomości, wynosi 2% podstawy opodatkowania.

Marek Siudaj, Tax Care

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK