REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zadośćuczynienie za pomówienie w mediach, przeprosiny, sprostowanie – skutki w PIT

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Zadośćuczynienie za pomówienie w mediach, przeprosiny, sprostowanie – skutki w PIT
Zadośćuczynienie za pomówienie w mediach, przeprosiny, sprostowanie – skutki w PIT

REKLAMA

REKLAMA

Osoby pomówione, czy obrażone w mediach mają szereg praw. Prawo do pieniężnego zadośćuczynienia, przeprosin i sprostowania, a czasem prawo do wynagrodzenia za zmianę sposobu ekspozycji przeprosin. Powstaje pytanie, czy uzyskane w ten sposób świadczenia są opodatkowane PIT.

„Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą” – sens tego powiedzenia dobrze jest znany redaktorom rozmaitych przedsięwzięć prasowych. Są to osoby, które dość często zderzają się z koniecznością szybkiego zamknięcia numeru gazety lub czasopisma, choć brakuje im dobrego materiału.

Autopromocja

Zdarza się wówczas, że nadchodzi wybawienie w postaci informacji „z ostatniej chwili”. Może to być informacja, która kompromituje znanego polityka lub przedsiębiorcę… pod warunkiem, że jest prawdziwa.

Ponieważ nie ma czasu na dokładną weryfikację wszystkich szczegółów, redaktor z duszą na ramieniu puszcza materiał do druku i czeka. Jeżeli bohater publikacji nie protestuje, mamy do czynienia z sukcesem dziennikarskim.

Zdarza się jednak, że opisany polityk lub przedsiębiorca nie zna się na żartach i kieruje pozew do sądu. W trakcie postępowania wychodzi na jaw, że podstawy publikacji były wątłe, a co za tym idzie, sąd nakłada rozmaite obowiązki na wydawcę, a czasem także na autora tekstu.

Co grozi za pomówienie w Internecie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność karna związana ze zniesławieniem publikacją w prasie

Zadośćuczynienie w granicach wyroku

W pierwszej kolejności sąd może przyznać pomówionemu zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych. Tego typu zadośćuczynienie jest wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Oznacza to, że wypłata zadośćuczynienia nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych obowiązków podatkowych – ani po stronie wydawcy, ani też osoby pomówionej.

Obowiązek sprostowania i przeproszenia

Poza tym sąd nakazuje, by gazeta lub czasopismo opublikowało sprostowanie połączone z przeprosinami. Taka publikacja też nie pociąga za sobą skutków podatkowych. Zdarza się jednak, że rzeczywistość przynosi nowe zdarzenia, które komplikują sytuację. Wydawca może uznać, że obowiązek przeproszenia jest zbyt dolegliwy, a jego wykonanie nadwyrężałoby reputację tytułu.

Zwróćmy uwagę, że osoba pomówiona może uzyskać wyrok, który nie tylko nakazuje sprostowanie i przeproszenie zgodne z orzeczoną formułą, ale także precyzuje inne istotne szczegóły. Należą do nich: strona ogłoszenia przeprosin, rozmiar czcionki, a także powierzchnia gazetowa, jaką przeprosiny powinny zająć.

Może się wtedy okazać, że taka publikacja wyglądałaby niezręcznie, bo przytłaczałaby resztę czasopisma lub gazety. Wystarczy sobie wyobrazić całostronicowe przeprosiny, które sąsiadują z subtelnym wstępniakiem redaktora naczelnego albo ze spisem treści anonsującym jeszcze lepsze artykuły niż ten, który był przyczyną całego zamieszania.


Ugoda pozasądowa

Zdarza się wówczas, że wydawcy – już po wyroku sądowym – idą z pomówionymi na ugodę. W ramach tej ugody zobowiązują się do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia w zamian za zmianę sposobu ekspozycji przeprosin. Może to być zmniejszenie czcionki lub innych parametrów wskazanych przez sąd.

Takie wynagrodzenie nie jest objęte zwolnieniem podatkowym, o którym była mowa powyżej. Zgodnie z systematyką ustawy o PIT należy ono do tzw. innych źródeł przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1.

Zgodnie z dalszymi przepisami powołanej ustawy oznacza to, że wydawca wypłacający wynagrodzenie nie musi potrącać zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązki podatkowe wydawcy ograniczają się do wysłania informacji o wypłacie, która jest kierowana do pomówionego oraz do urzędu skarbowego, który jest właściwy dla tego ostatniego. Wspomniana informacja powinna być sporządzona na druku PIT-8C. Należy ją wysłać do końca lutego następnego roku – po zakończeniu roku, w którym nastąpiła wypłata.

Z kolei osoba pomówiona, która otrzymała wynagrodzenie z tytułu ugody pozasądowej, powinna je uwzględnić w podstawie opodatkowania, obliczanej dla celów PIT-owskiego rozliczenia rocznego.

Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?

Mała optymalizacja

Jak wynika z powyższych uwag, zawarcie ugody pozasądowej przewidującej wynagrodzenie w zamian za zmianę formuły sprostowania i przeprosin jest podatkowo niekorzystne dla pomówionego, bo pociąga za sobą podatek dochodowy (PIT na zasadach ogólnych).

Można o tym pomyśleć z wyprzedzeniem, już na etapie postępowania sądowego. Jeżeli komuś nie zależy na szczególnej formie eksponowania przeprosin, może miarkować swoje żądania w tej kwestii, a w zamian za to żądać większego zadośćuczynienia.

To ostatnie – jak już wspomnieliśmy – jest wolne od podatku. Ponadto, obydwie kwestie mogą być uregulowane w ugodzie sądowej, bowiem – inaczej niż w przypadku ugody pozasądowej – zadośćuczynienie uzyskane w taki sposób jest tak samo wolne od podatku, jak zadośćuczynienie uzyskane na mocy wyroku.

Jeśli zaś chodzi o wydawców, jedyny pomysł optymalizacyjny polega na tym, by publikowali sprawdzone informacje. Ale to trudna sztuka. Znacznie trudniejsza niż zawarcie ugody…

Piotr Kaim, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA