| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Umorzenie opłaty za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych bez PIT – MF zmienia interpretacje

Umorzenie opłaty za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych bez PIT – MF zmienia interpretacje

W 2015 r. pojawiły się interpretacje Ministra Finansów, zmieniające z urzędu niekorzystne dla podatników interpretacje indywidualne Dyrektorów Izb Skarbowych w zakresie obowiązku wystawienia czytelnikowi przez bibliotekę formularza PIT-8C z powodu umorzenia opłaty za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych. W opinii Ministra umorzenie opłaty nie wiąże się z powstaniem przychodu po stronie beneficjenta, w związku z czym nie ma konieczności dokumentowania tego faktu dla celów podatkowych.

Zastosowanie w stosunku do osoby fizycznej instytucji umorzenia przez uprawniony do tego organ, nie zawsze oznacza, powstanie po jej stronie przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Umorzenie kwoty opłaty za przetrzymywanie zbiorów bibliotecznych nie jest powiązane z otrzymanym uprzednio przez podatnika świadczeniem, zatem dla czytelnika nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o PIT.

Tak wynika z ze zmiany interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dokonanej przez Ministra Finansów z dnia 15 czerwca 2015 r., (nr DD3.8222.2.238.2015.IMD).

Sprawa dotyczyła biblioteki publicznej. Na podstawie regulaminu biblioteka pobiera od czytelników opłaty z tytułu przetrzymywania materiałów bibliotecznych. Zdarzają się sytuacje, w których czytelnik wnioskuje do dyrektora placówki z prośba o częściowe lub całkowite umorzenie opłaty. Kwota pobierana przez bibliotekę nie jest karą, ale opłatą. Umorzeniu podlega do 50%, a w przypadku udokumentowania do 60% jej wartości.  Umorzenie nie może przekroczyć kwoty 500 zł.

Na tym tle wnioskodawca powziął wątpliwości, czy kwota umorzenia stanowi przychód czytelnika i czy w przypadku częściowego lub całkowitego umorzenia opłaty biblioteka jest zobowiązana do wystawienia czytelnikowi PIT-8C. W celu ich wyjaśnienia, wystąpił z wnioskiem  o wydanie interpretacji indywidualnej.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Prezentując własne stanowisko wnioskodawca wskazał, że umorzona kwota stanowi przychód czytelnika oraz na podstawie art. 42a ustawy o PIT biblioteka ma obowiązek wystawić czytelnikowi PIT-8C „Informacja o wypłaconych stypendiach, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych”.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. W dniu 15 czerwca 2015 r. Minister Finansów dokonał jednak z urzędu zmiany wydanej uprzednio interpretacji. W uzasadnieniu wskazał, że umorzenie otrzymanych uprzednio należności pieniężnych (brak obowiązku zwrotu pobranych świadczeń) stanowi przychód z tzw. innych źródeł. W tym bowiem przypadku po stronie dłużnika - w momencie zwolnienia z długu - powstaje przysporzenie o charakterze majątkowym. Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie nie jest powiązane z otrzymanym uprzednio przez podatnika świadczeniem. W konsekwencji w sytuacji zaistnienia tego rodzaju okoliczności prawnych i faktycznych na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji PIT 8C.

Warto dodać, że analogiczne zmiany zostały dokonane również w stosunku do innych interpretacji indywidualnych, np. interpretacja nr DD3.8222.2.239.2015.IMD.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK