| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie wygranej w zakładach bukmacherskich

Opodatkowanie wygranej w zakładach bukmacherskich

Sposób opodatkowania wygranej w zakładach bukmacherskich zależny jest od tego, czy zakłady są urządzane i prowadzone przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czy też nie.

Forma rozrywki i hazardu, jaką jest obstawianie wyników sportowych, nie jest niczym nowym. Już w starożytności obstawiano walki gladiatorów, czy wyścigi rydwanów. W XVIII wieku, w Londynie, rozpoczęła się moda na obstawianie wyścigów konnych. Jednak dopiero dzięki sieci Internet zakłady bukmacherskie stały się niezwykle popularne i dostępne. Możemy obstawiać nie tylko wyniki zawodów sportowych, ale także wyborów prezydenckich i innych wydarzeń, a organizator zakładów może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.

Wysokość ewentualnej wygranej zależy od ustalonego przez bukmachera kursu na dany wynik, obowiązującego w momencie zawarcia zakładu.

Sposób opodatkowania wygranej jest uzależniony od tego, czy zakłady są urządzane i prowadzone przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czy też nie.

W pierwszym przypadku wygrane do kwoty 2280 zł są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audiotekstowych, czyli związanych z odpłatnym połączeniem telefonicznym lub wysłaniem wiadomości SMS przy użyciu publicznej sieci telekomunikacyjnej i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł.

Wyższe wygrane opodatkowane są 10% podatkiem ryczałtowym na podstawie art. 30 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie musi samodzielnie płacić podatku od wygranej, ani składać stosownej deklaracji do organu skarbowego. Płatnikiem podatku, czyli osobą która nalicza i odprowadza podatek, jest organizator zakładów, on też składa deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8A. Wyjątek stanowi wygrana uzyskana przez przedsiębiorcę, o ile wynika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, powinna być uwzględniona jako przychód z tej działalności.

Stosownie do postanowień powołanego powyżej przepisu, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Jeśli organizator jest z poza Unii Europejskiej lub z innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wygraną należy wykazać w zeznaniu rocznym jako przychód z innych źródeł zgodnie z dyspozycją art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, czyli opodatkować na zasadach ogólnych, według skali podatkowej w zeznaniu podatkowym (łącznie z innymi dochodami) składanym do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskany został przychód z wygranej, na formularzu PIT-36.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »