| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy muszę płacić podatek od wynajmu pokoi w gospodarstwie rolnym

Czy muszę płacić podatek od wynajmu pokoi w gospodarstwie rolnym

Jestem rolnikiem i w tym sezonie letnim wynajmowałem pokoje dla agroturystów w moim gospodarstwie. Oczywiście świadczyłem też inne usługi (wyżywienie, wycieczki konne, łowienie ryb itp.) Jak mam się rozliczyć z tych dochodów? Czy w ogóle muszę płacić podatek?

NIE o ile wynajmował Pan nie więcej niż 5 pokoi

Co do zasady dochody z działalności agroturystycznej stanowią przychody z działalności gospodarczej. Jeżeli rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystyczne wynajmują więcej niż 5 pokoi powinni wybrać jedną z czterech form opodatkowania: kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy 19% lub nie wybierać nic – co oznacza opodatkowanie dochodów wg skali podatkowej z ustawy o PIT.

Jednak wiele tego typu „działalności” może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Zwolnienie to dotyczy osób wynajmujących na terenach wiejskich maksymalnie 5 pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku.

Podatnik może skorzystać ze zwolnienia, jeśli pokoje przez niego wynajmowane znajdują się w budynkach mieszkalnych położonych na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym.

Za gospodarstwo rolne dla celów podatku dochodowego uznaje się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Ale uwaga wolne od podatku są tylko dochody z tytułu wynajmu tych pokoi agroturystom i oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób. Dochody z innych świadczone przez Pana usług (np. jazda konna) nie są zwolnione z PIT.

Ze zwolnienia nie mogą też korzystać osoby, które wynajmują na terenie wiejskim pokoje w budynkach niewchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Podstawa prawna: - ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »