| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Kiedy tablice reklamowe (billboardy) podlegają podatkowi od nieruchomości?

Kiedy tablice reklamowe (billboardy) podlegają podatkowi od nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców reklamuje swoje produkty, usługi, czy firmy wynajmując miejsce na tablicach reklamowych (billboardach) od wyspecjalizowanych firm. Powstaje przy tym pytanie, czy prowadzenie działalności reklamowej z wykorzystaniem tego rodzaju tablic wiązać się może z ich opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W myśl natomiast art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l przez budowlę należy rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Tak sformułowana definicja budowli wymaga zatem odwołania się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: u.p.b.).

Zgodnie z art. 3 pkt 3 u.p.b. budowlą określa się każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Chodzi tu o dzieło rąk ludzkich o charakterze budowlanym, niebędące budynkami czy obiektami małej architektury.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Przykładowo ustawodawca wymienia następujące obiekty, które mogą być uznane za budowle. Są to w myśl powołanego wyżej przepisu: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Jak zatem wynika z przedstawionego powyżej przykładowego katalogu obiektów uznawanych wprost za budowle, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości może podlegać wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenie reklamowe.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości może podlegać jedynie część budowlana tego rodzaju obiektu, a zatem zwykle jedynie słup, fundament, postument, na którym zainstalowana jest dana tablica, o ile tablica nie stanowi całości techniczno-użytkowej razem z częścią budowlaną.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »