| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Jaki podatek od nieruchomości w przypadku domu letniskowego

Jaki podatek od nieruchomości w przypadku domu letniskowego

Buduję dom letniskowy. Proszę o informację ile wynosi podatek od nieruchomości od takiego domu? Czy to zależy od gminy w jakiej dom jest położony?

Podatek od nieruchomości na pewno wystąpi w tym przypadku. Jego wysokość będzie uzależniona po od kwalifikacji budynku oraz od stawek przyjętych w danej gminie.

Jeżeli dom zostanie uznany za mieszkalny (najprawdopodobniej tak będzie) – wysokość podatku nie może przekroczyć 0,59 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Jeżeli natomiast dom zostanie zaliczony do innej kategorii budynków - wysokość podatku nie może przekroczyć 6,37 zł za 1 m2 . Oczywiście gmina co roku uchwala stawki podatku od nieruchomości (które jednak nie mogą przekroczyć ww. stawek maksymalnych) – więc trzeba się zorientować w gminie ile uchwalono na dany rok.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Bywa, że gminy stosują różne stawki podatku, w zależności od tego czy podatnik jest zameldowany na pobyt stały. Praktyka ta nie ma jednak podstaw prawnych. Zameldowanie nie ma żadnego znaczenia dla kwalifikacji budynku, a w konsekwencji dla ustalenia stawki podatku od nieruchomości.

Klasyfikowanie budynku jako mieszkalnego odbywa się na podstawie dokumentacji budowlanej. Gdy z dokumentacji budowlanej wynika, że domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym, to stawka podatku od nieruchomości będzie niższa. Nie ma przy tym znaczenia fakt zamieszkiwania w nim tylko w okresie letnim.

Gdy z dokumentacji budowlanej nie wynika, że mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym - powinien zostać opodatkowany stawką przewidzianą dla budynków pozostałych.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych budynek mieszkalny, to obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK