| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Jaki dzień uznać za datę wszczęcia postępowania podatkowego

Jaki dzień uznać za datę wszczęcia postępowania podatkowego

Otrzymałem postanowienie o wszczęciu postępowania dnia 30 marca 2008 r. Na postanowieniu wpisana jest data 7 marca 2008 r. Który dzień należy uznać za datę wszczęcia postępowania?

We wskazanym przypadku, datą wszczęcia postępowania będzie dzień 30 marca 2008 r., czyli dzień pokwitowania odbioru postanowienia.

W przypadku wszczęcia postępowania:
1) na żądanie podatnika – datą wszczęcia jest dzień doręczenia żądania organowi podatkowemu,
2) z urzędu – datą wszczęcia jest dzień otrzymania przez podatnika postanowienia.

Wszczęcie postępowania podatkowego wywołuje ważne skutki prawne zarówno formalne, jak i materialne. Od daty wszczęcia postępowania stronie przysługują prawa i obowiązki określone w ogólnych zasadach prawa podatkowego. Po wszczęciu postępowania organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby w trybie art. 155 § 1 Op (do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy).

Przed tą datą nie ma prawa tego zrobić. Według utrwalonego orzecznictwa czynności organu podatkowego przed wszczęciem postępowania podatkowego nie wywołują żadnych skutków prawnych, gdyż przed wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania nie toczy się żadne postępowanie (m.in. wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2005 r., FSK 2113/04, niepubl.).

W podatku od spadków i darowizn za datę wszczęcia postępowania uznaje się datę złożenia w urzędzie skarbowym zeznania.

Podstawa prawna: art. 165 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.

Leszek Syguła
Ekspert podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »