| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn dla współwłaściciela

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn dla współwłaściciela

Czy istnieje możliwość objęcia zwolnieniem wynikającym z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn tzw. „ulgą mieszkaniową” nabycia w drodze spadku lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość przez osobę będącą współwłaścicielem budynku mieszkalnego?

4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowiznyw formie aktu notarialnego;

5. będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego - jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn

Przepis określający warunki jakie musi spełnić nabywca, aby mógł skorzystać z ulgi stanowi, że nie może on być właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Skoro normodawca posłużył się w tym przepisie pojęciem „właściciel” - mając na względzie zasadę, że przepisy dotyczące stosowania ulg i zwolnień powinny być interpretowane ściśle, tj. zgodnie z ich literalnym brzmieniem - należy stwierdzić, że możliwości skorzystania z ulgi nie zostali pozbawieni nabywcy, którzy są współwłaścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK