| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Ile teściowa może podarować zięciowi bez podatku

Ile teściowa może podarować zięciowi bez podatku

Teściowa obiecała mi darowiznę na budowę domu w wysokości 15 tys. złotych. Czy będę musiał zapłacić podatek od tej darowizny ? Wcześniej nic od teściowej nie dostałem.

NIE.


Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) przewiduje tu 2 limity kwot wolnych od podatku. Pierwsze zwolnienie dotyczy darowizn na cele mieszkaniowe. Do tego należy doliczyć zwykłą kwotę wolną od podatku.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 tej ustawy zwolniono z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9.637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19.274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na następujące cele:

- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni,

- budowę domu jednorodzinnego, - nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,

- spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

Do I grupy podatkowej zalicza się : małżonka, zstępnych (np.: dzieci, wnuki), wstępnych (np.: rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Ponadto ww. ustawa przewiduje standardową kwotę wolną od podatku (bez względu na cel darowizny). W przypadku osób zaliczanych do I grupy podatkowej kwota wolna wynosi 9.637 zł.

Trzeba jednaka pamiętać, iż jeżeli wcześniej (w ostatnich 5 latach) dostaliśmy coś od tej samej osoby darowizny te trzeba sumować.

Tak więc dodając obie kwoty wolne (9.637 zł + 9.637 zł) otrzymamy kwotę 19.274 zł, którą bez podatku może Pan otrzymać w drodze darowizny na budowę domu od teściowej.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Darowizna od teściowej bez podatku?
Darowizna od teściowej bez podatku?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK