| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Ukończyłam kurs ceramiki. Zastanawiam się nad zarejestrowaniem działalności gospodarczej, w ramach której chcę sprzedawać własne wyroby ceramiczne: naczynia, talerze, wazony. Czy mogę płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej?

Należy jednak pamiętać, że opodatkowanie w formie karty podatkowej takiej działalności jest uzależnione od spełnienia innych warunków określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.  

Podatnicy prowadzący taką działalność podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie, a we wniosku zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli.

Ponadto przy prowadzeniu działalności, nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne, nie prowadzą innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pośród warunków wymienionych w ustawie znajduje się też zakaz prowadzenia działalności w tym samym zakresie przez małżonka podatnika. Podatnik nie może wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, a zgłoszona we wniosku pozarolnicza działalność gospodarcza, nie może być prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto dla wszystkich wyrobów ceramicznych wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik musi uzyskać dowód wytwarzanych wyrobów do wytwórczości ludowej i artystycznej, potwierdzający zakwalifikowanie przez komisje etnograficzno-artystyczne wymienione w ustawie .

Podstawa prawna: art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 4 ust. 1 pkt 4, art. 23 ust. 1 pkt 1, art. 25  ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »