| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Ukończyłam kurs ceramiki. Zastanawiam się nad zarejestrowaniem działalności gospodarczej, w ramach której chcę sprzedawać własne wyroby ceramiczne: naczynia, talerze, wazony. Czy mogę płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej?

Należy jednak pamiętać, że opodatkowanie w formie karty podatkowej takiej działalności jest uzależnione od spełnienia innych warunków określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.  

Podatnicy prowadzący taką działalność podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie, a we wniosku zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli.

Ponadto przy prowadzeniu działalności, nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne, nie prowadzą innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pośród warunków wymienionych w ustawie znajduje się też zakaz prowadzenia działalności w tym samym zakresie przez małżonka podatnika. Podatnik nie może wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, a zgłoszona we wniosku pozarolnicza działalność gospodarcza, nie może być prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto dla wszystkich wyrobów ceramicznych wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik musi uzyskać dowód wytwarzanych wyrobów do wytwórczości ludowej i artystycznej, potwierdzający zakwalifikowanie przez komisje etnograficzno-artystyczne wymienione w ustawie .

Podstawa prawna: art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 4 ust. 1 pkt 4, art. 23 ust. 1 pkt 1, art. 25  ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK