| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Czy produkcja wyrobów ceramicznych może być opodatkowana w formie karty podatkowej?

Ukończyłam kurs ceramiki. Zastanawiam się nad zarejestrowaniem działalności gospodarczej, w ramach której chcę sprzedawać własne wyroby ceramiczne: naczynia, talerze, wazony. Czy mogę płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej?

Należy jednak pamiętać, że opodatkowanie w formie karty podatkowej takiej działalności jest uzależnione od spełnienia innych warunków określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.  

Podatnicy prowadzący taką działalność podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie, a we wniosku zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli.

Ponadto przy prowadzeniu działalności, nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne, nie prowadzą innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pośród warunków wymienionych w ustawie znajduje się też zakaz prowadzenia działalności w tym samym zakresie przez małżonka podatnika. Podatnik nie może wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, a zgłoszona we wniosku pozarolnicza działalność gospodarcza, nie może być prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto dla wszystkich wyrobów ceramicznych wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik musi uzyskać dowód wytwarzanych wyrobów do wytwórczości ludowej i artystycznej, potwierdzający zakwalifikowanie przez komisje etnograficzno-artystyczne wymienione w ustawie .

Podstawa prawna: art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 4 ust. 1 pkt 4, art. 23 ust. 1 pkt 1, art. 25  ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »