| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Zasady powrotu do karty podatkowej z opodatkowania wg skali podatkowej

Zasady powrotu do karty podatkowej z opodatkowania wg skali podatkowej

Prowadzę działalność w zakresie usług kosmetycznych. Korzystam w 2010 r. z opodatkowania w formie karty podatkowej. Chciałabym w roku przyszłym zrezygnować z tej formy opodatkowania i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a za rok znowu wrócić do opodatkowania w formie karty podatkowej. Czy takie zmiany są możliwe w świetle przepisów podatkowych?

Opodatkowanie w 2012 roku dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie usług kosmetycznych - podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, nie pozbawia Pani możliwości wyboru formy opodatkowania na rok następny - w formie karty podatkowej.

Warunkiem jest złożenie w ustawowym terminie oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oraz to, czy nie zajdą okoliczności, które powodowałyby utratę prawa do opodatkowania dochodu w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, według ustalonego wzoru, za dany rok podatkowy, podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. A jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego – wniosek trzeba złożyć przed rozpoczęciem działalności.

Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.

Polecamy: serwis PIT

Naczelnik urzędu skarbowego, w myśl art. 30 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej odrębnie na każdy rok podatkowy. 

Stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie (formularz PIT-16),

2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,

6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,

7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: art. 29 i art. 30 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »