| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najczęstsze problemy > Ryczałtowiec sprzedaje samochód firmowy

Ryczałtowiec sprzedaje samochód firmowy

Od 2004 r. prowadzę działalność gospodarczą (handel materiałami budowlanymi), która do grudnia 2008 r. była opodatkowana na zasadach ogólnych. W trakcie prowadzenia działalności zakupiłam dwa samochody, w tym jeden z kratką. Obydwa samochody zostały zaliczone do środków trwałych i wpisane do ewidencji środków trwałych oraz były amortyzowane przez okres pięciu lat (20% stawka amortyzacji). Od obydwu zakupów został też odliczony podatek VAT w pełnej wysokości wykazanej na fakturze. Od 1 stycznia 2009 r. zmieniłam sposób opodatkowania swoich dochodów na opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym. W związku ze zmianą organizacji handlu w firmie na sprzedaż wysyłkową przestałam używać samochodów do prowadzenia działalności i w najbliższym czasie planuje wycofanie ich z ewidencji środków trwałych i przekazanie na własne potrzeby.
Na jakich zasadach należałoby opodatkować przychód ze sprzedaży wycofanych z działalności samochodów, jeżeli zostałby osiągnięty przed upływem wspomnianych w ustawie 6 lat od wycofania i jak należałoby opodatkować taki przychód, w sytuacji gdybym wcześniej została zmuszona do zaprzestania prowadzenia działalności.

Przychód ze sprzedaży samochodów będących wcześniej środkami trwałymi będzie opodatkowany podatkiem zryczałtowanym 3% jeśli zostaną one sprzedane przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania ich z działalności. Nie ma znaczenia, czy w dniu sprzedaży samochodów będzie Pani nadal prowadziła działalność gospodarczą, czy też wcześniej zaprzestanie jej prowadzenia.

Przychodem działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi. 

Zasady opodatkowania przychodów uzyskanych przez podatników objętych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z odpłatnego zbycia ruchomości będących środkami trwałymi, przy ustaleniu stawki podatku reguluje ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z odpłatnego zbycia:
- ruchomych składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz
- składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o PIT, jest niższa niż 1.500 zł, nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz
- wartości niematerialnych i prawnych,
wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat. 


Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK