| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodów z tytułu usług biurowych

Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodów z tytułu usług biurowych

Czy działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (PKD 82.11.Z) opodatkowana w formie zryczałtowanego podatku dochodowego powinna być objęta podatkiem wg stawki: 8,5%, 17% czy 20%?

Spośród podobnych usług stawką 17% ryczałtu opodatkowane są (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy o ryczałcie) tylko usługi przyjmowania telefonów (PKWiU 74.83.11) i powielania (PKWiU 74.83.12). Ale należy to traktować w ten sposób, że stawką tą są opodatkowane tylko osoby świadczące wyłącznie te usługi.

Jeżeli ktoś prowadzi zwykłe (kompleksowe ze swej istoty) usługi sekretarskie (czy inaczej mówiąc usługi obsługi biurowej), to nie może być podciągany tylko pod usługi przyjmowania telefonów (PKWiU 74.83.11) i powielania (PKWiU 74.83.12) – a właśnie pod usługi obsługi biurowej pozostałe (74.83.15).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o ryczałcie stawkę 8,5% stosuje się do przychodów z działalności usługowej, chyba, że wyraźnie przewidziano w tej ustawie inną stawkę dla danej usługi. Jako, że nie przewidziano innej stawki ryczałtu dla kompleksowych usług obsługi biurowej, to stosować trzeba stawkę 8,5%.

Podstawa prawna: art. 6, art. 8, art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »