| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Jak zarobki dziecka wpływają na ulgę prorodzinną

Jak zarobki dziecka wpływają na ulgę prorodzinną

Mój syn ma 20 lat i studiuje na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas wakacji w 2010 roku pracował i zarobił brutto 3.050 zł. Czy w rozliczeniu podatku dochodowego za 2010 rok przysługuje mi ulga prorodzinna na syna?

TAK


Aby móc skorzystać z ulgi na dziecko należy:
- osiągać dochody opodatkowane według skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o PIT,
- wychowywać w roku podatkowym dzieci własne lub przysposobione,
- wykazać podatek (po odliczeniu składki na ubezpieczenia zdrowotne).


Syn Pana nie ukończył 25 lat i uczy się nadal w szkole wyższej. Dochód syna nie przekroczył w 2010 r. kwoty 3089 zł, której przekroczenie w myśl art. 27f ust. 1 w związku z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT, uniemożliwia skorzystaniu z ulgi z tytułu wychowywania dzieci własnych lub przysposobionych.

Dlatego wobec powyższego przysługuje Panu – jako rodzicowi, prawo do skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania syna, stosownie do art. 27f ust. 1 ustawy o PIT.

Kwota 3089 zł jest nadal (również w 2011 roku) kwotą graniczną, po przekroczeniu której nie można skorzystać z ulgi na dziecko.

Więcej na ten temat:

Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Wszystko o uldze prorodzinnej

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »