| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

Kupiłem w 2003 roku mieszkanie. Teraz chciałbym je sprzedać ale z uwagi na duży dochód z tej transakcji chciałbym uniknąć płacenia podatku. Czy mogę skorzystać z ulgi meldunkowej - od 2003 roku jestem nieprzerwanie zameldowany w tym mieszkaniu.

NIE.

Ulgę meldunkową stosuje się tylko do sprzedaży nieruchomości nabytych począwszy od 1 stycznia 2007 r. Pan mieszkanie nabył w 2003 roku - więc stosujemy tu stare zasady opodatkowania i stare zwolnienia z podatku dochodowego.

W konsekwencji przy sprzedaży opisanego mieszkania co do zasady wystąpi opodatkowanie podatkiem od uzyskanego przychodu w wysokości 10 proc.

Podatku tego może Pan nie płacić, jeśli przeznaczy Pan uzyskane przychody na zakup domu lub mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe. Wystarczy złożyć oświadczenie do US w ciągu 14 dni od sprzedaży mieszkania, że zamierza Pan wydać pieniądze ze sprzedaży na nowy dom lub mieszkanie.

Jest jednak lepszy sposób. Wystarczy, że poczeka Pan ze sprzedażą do końca 2008 roku .Jeżeli sprzedaż nastąpi w roku 2009, to z uwagi na to, że upłynie 5 lat od końca 2003 roku (roku nabycia) - podatek nie wystąpi.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku
Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK