| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Czy biuro rachunkowe może wystąpić o interpretację niezbędną do rozliczenia faktury klienta biura

Czy biuro rachunkowe może wystąpić o interpretację niezbędną do rozliczenia faktury klienta biura


Biuro rachunkowe nie może wystąpić we własnym imieniu do organów podatkowych z wnioskiem ORD-IN o wydanie interpretacji indywidualnej, która ma wyjaśnić wątpliwości księgowych w związku z dokumentacją podatkową klientów biura. W takiej sytuacji biuro rachunkowe nie jest uprawnione do wystąpienia z takim wnioskiem.

Nie jest bowiem stroną, osobą zainteresowaną ani adresatem takiej interpretacji. Biura rachunkowe nie będzie miało także interesu prawnego we wniesieniu skargi do sądu administracyjnego na interpretację, która nie dotyczyła jego spraw, praw i obowiązków podatkowych.

Wynika taki wniosek z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Biuro rachunkowe pytając o sprawy związane z rozliczaniem klientów nie jest zainteresowanym w rozumieniu tego przepisu. Co najwyżej może złożyć wniosek ORD-IN jako pełnomocnik swojego klienta w jego imieniu.

NSA w postanowieniu z 14 października NSA (sygn. akt II FSK 923/09) stwierdził:

„Z wnioskiem o wydanie rozważanej interpretacji nie może natomiast wystąpić:

1) we własnym imieniu adwokat, radca prawny czy też doradca podatkowy, jeśli chcieliby uzyskać wykładnię dotyczącą pewnego teoretycznego stanu faktycznego,
2) osoba, która chciałaby tylko zaznajomić się z poglądem organu interpretacyjnego na możliwości stosowania oraz wykładnię określonego przepisu prawa podatkowego wyłącznie z przyczyn czysto poznawczych,
3) osoba, na której sytuację ekonomiczną, czy faktyczną mogłaby oddziaływać sytuacja podatnika. (B. Brzeziński, M. Kalinowski, A. Olesińska, M. Masternak, J. Orłowski: Ordynacja podatkowa, Komentarz, Wydawnictwo "Dom Organizatora" Toruń 2007 r., tom I, 78 – 79).”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK