| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Udostępnianie akt

Postępowanie podatkowe jest jawne dla jego stron. Mają one prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Na organie podatkowym ciąży obowiązek umożliwienia korzystania z tego uprawnienia.

Uprawnienie to strony mogą realizować w każdym stadium postępowania od momentu jego wszczęcia. Zapoznawać się z aktami danej sprawy strony mogą również po zakończeniu postępowania. Mogą to robić osobiści jak również przez przedstawicieli i pełnomocników, stosownie do udzielonego pełnomocnictwa.


Przeglądanie akt oraz sporządzanie z nich notatek, kopi odpisów jest możliwe jedynie w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu. Ma to na celu zapobieżenie wprowadzaniu nieuprawnionych modyfikacji do udostępnianych materiałów. 


Ponieważ to od samej strony zależy czy i w jakim zakresie chce się ona zapoznawać z aktami sprawy, może ona udawać się w tym celu do siedziby organu podatkowego tak często jak sama uzna to za wskazane, a organ podatkowy nie może jej tego utrudniać lub uniemożliwiać.


Strona może również w ogóle nie zapoznawać się z aktami sprawy, gdyż nie jest to dla niej obowiązkowe. 


Warto pamiętać, iż Ordynacja podatkowa nie nakłada na organy podatkowe obowiązku sporządzania kopi lub odpisów akt i doręczania ich stronie. Akt nie można również wypożyczyć. Strona może jedynie żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów.


Nie udostępnia się znajdujących się w aktach sprawy dokumentów objętych ochroną tajemnicy państwowej, a także innych dokumentów, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.


Odmowa umożliwienia stronie zapoznania się z takimi dokumentami, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelniania odpisów i kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w drodze postanowienia.


W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego podkreśla się, iż odmowa taka powinna być umotywowana. Niedopuszczalne jest powołanie się przez organ podatkowy ogólnikowo na interes publiczny, bez sprecyzowania o jaki interes faktycznie chodzi.


Na postanowienie o odmowie udostępnienia akt służy zażalenie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Smakuszewski

Doradca podatkowy posiadający ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy w kancelariach prawnych, spółkach doradztwa podatkowego oraz międzynarodowych firmach audytorskich. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dotyczącym obszaru optymalizacji podatkowej i cen transferowych dla przedsiębiorców z branży ubezpieczeniowej, IT, FMCG. Autor licznych publikacji o tematyce prawnej i podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK