| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy błędnie wykazana kwota VAT na fakturze VAT marża podlega odliczeniu u nabywcy

Czy błędnie wykazana kwota VAT na fakturze VAT marża podlega odliczeniu u nabywcy

Nasza firma otrzymała fakturę VAT marża ze stawką 7% za bilety lotnicze. Czy możemy odliczyć z niej VAT? Na takiej fakturze nie powinno być VAT. Wystawca faktury twierdzi, że nie może wystawić faktury korygującej.

RADA

Firmie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT błędnie wykazanego w takiej fakturze, ponieważ dokumentowane nią czynności nie podlegają opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlega jedynie marża sprzedawcy, którą ustala on poza fakturą. Na fakturze VAT marża powinna być wykazana wyłącznie kwota należności ogółem wraz z kwotą podatku od marży. Sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą.

UZASADNIENIE

Otrzymana przez firmę faktura jest błędna. Do wystawienia faktury VAT marża uprawnione są między innymi podmioty świadczące usługi turystyki (art. 119 ustawy), które stosują szczególną procedurę opodatkowania marży. Opodatkowaniu podlega u nich wyłącznie marża. Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, znacznie uproszczonym w stosunku do zwykłej faktury VAT. Nie powinna zawierać ceny jednostkowej usługi netto, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży z podziałem na stawki, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, ani kwoty prowizji. Nie znajduje zatem żadnego uzasadnienia oraz potwierdzenia w przepisach sposób wystawienia otrzymanej przez firmę faktury.

Otrzymana przez firmę faktura VAT marża z wykazaną kwotą podatku należnego za bilety lotnicze (7%) jest błędna, niezgodna z zasadami jej wystawiania. Firma powinna wystąpić do wystawcy faktury o jej korektę i o ewentualne wystawienie odrębnej, zwykłej faktury VAT dokumentującej sprzedaż biletów lotniczych, jeżeli istnieje podstawa do jej wystawienia.

Firmie nie przysługuje prawo do odliczenia wykazanej w fakturze VAT marża kwoty VAT, ponieważ dokumentowane tą fakturą transakcje nie podlegają opodatkowaniu. Stanowi o tym przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.

• art. 88 ust. 3a pkt 2, art. 106 ust. 1, art. 119 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 5 ust. 1 pkt 1-6 i 12 i ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK