| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kursy księgowe zwolnione z VAT

Kursy księgowe zwolnione z VAT

Usługi szkolenia związane z zawodem księgowego, w całości finansowane ze środków publicznych, są zwolnione z VAT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w orzeczeniu z 4 października uznał, że kursy księgowe, finansowane w 100 proc. ze środków publicznych, są zwolnione z VAT (Sygn. akt I SA/Gd 859/11).

W niniejszej sprawie istota sporu sprowadzała się do interpretacji określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054) warunku zwolnienia usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że skarżąca organizuje szkolenia dla firm prywatnych i instytucji sektora publicznego, które są w 100 proc. finansowane ze środków publicznych. Organizowane szkolenia mają na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych. Zdaniem Sądu organizowane przez skarżącą szkolenia spełniają definicję szkoleń kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy.

Wnioskodawca, dokonując opisu stanu faktycznego, sprecyzował, że przepływ środków dotacyjnych jest udokumentowany poprzez wpływ na odrębny rachunek prowadzony przez pracodawcę i dyspozycji z tego rachunku na rzecz strony skarżącej. Zapis „finansowana w całości ze środków publicznych” nie odnosi się w ocenie Sądu do podmiotów dysponujących środkami, lecz rzeczywistego w kontekście ekonomicznym źródła finansowania środkami, które nie zostały uzyskane przez podmiot jako przychód z działalności gospodarczej. Zatem środki dotacyjne uzyskane przez przedsiębiorcę na cele szkolenia pracowników stanowią środki publiczne w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 132 ust. 1 Dyrektywy VAT 2006/112/WE zakres zwolnienia czynności związanych z kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem jest limitowany.

WSA w Gdańsku uznał, że zakres usług ściśle związanych z kształceniem wyznacza cel ustawowego zwolnienia, zatem mimo konieczności stosowania wiążącej wykładni przepisów normujących zwolnienia, to zasada ta nie może prowadzić do pozbawienia zwolnienia skuteczności (por. ETS, sprawa C-445/05 Werner Haderer).

Od 1 stycznia 2011 r. podstawowa stawka podatku o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 23 proc., z wyłączeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK