| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy aport samochodu do spółki cywilnej zobowiązuje dokonującego do korekty VAT

Czy aport samochodu do spółki cywilnej zobowiązuje dokonującego do korekty VAT

Prowadzę działalność jako podatnik VAT, mam jednoosobową firmę transportową. W lutym dokonałem do spółki cywilnej wniesienia aportu w postaci samochodu ciężarowego, który dotąd był moim środkiem trwałym. Czy teraz muszę skorygować odliczony podatek? Samochód będzie również wykorzystywany w działalności transportowej.

RADA
Nie ma Pan obowiązku korygowania odliczonego wcześniej naliczonego VAT. Tym bardziej, że - jak wynika z pytania - samochód wniesiony aportem będzie nadal wykorzystywany do czynności opodatkowanych.
UZASADNIENIE
Z treści Pańskiego pytania wynika, iż samochód wniesiony aportem do spółki był wykorzystywany przez Pana do wykonywania czynności opodatkowanych. Stanowił środek trwały w Pańskiej jednoosobowej firmie. Przysługiwało zatem Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem tego samochodu.
Wniesienie aportem takiego środka trwałego, od którego nabycia poprzednio odliczono VAT, nie nakłada na Pana jednocześnie obowiązku korekty tego odliczenia.
 
WAŻNE!
Podatnik nie ma obowiązku korekty odliczonego VAT w przypadku towarów, które w późniejszym okresie są przedmiotem aportu do spółek prawa handlowego - jeżeli w momencie ich zakupu były przeznaczone przez podatnika i wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Co prawda, aport jest zwolniony z VAT, stąd prawdopodobnie wątpliwości pytającego Czytelnika. Niemniej jednak to, że następnie środek trwały jest związany z czynnością zwolnioną z VAT (aport), nie zobowiązuje do dokonania korekty odliczonego VAT.
Potwierdzenie takiego stanowiska ma uzasadnienie w przepisach ustawy o VAT.
W ustawie czytamy, że wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego, jakim są rzeczy ruchome, objęte jest definicją sprzedaży i jako odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu VAT. Niemniej jednak w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia wykonawczego czytamy, że zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Zatem czynność dokonania aportu środków trwałych do spółki cywilnej korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Podsumowując, należy stwierdzić, iż wniesienie aportem środków trwałych do spółki cywilnej nie powodowuje obowiązku dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego. Organy podatkowe podkreślają, że muszą one jednak nadal służyć sprzedaży opodatkowanej, co akurat w przypadku Czytelnika wydaje się być spełnione. Warunek ten nie jest konieczny, o czym piszemy w tekście „Czy od sprzedaży samochodu należy dokonać korekty” (s. 23).
Samochód ciężarowy stanowiący środek trwały wykorzystywany był przez Pana do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w wydatkach poniesionych na ich zakup. Skoro po wniesieniu go aportem dalej będzie służył czynnościom opodatkowanym, to nie ma Pan obowiązku dokonania od niego korekty podatku naliczonego.
 
• § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1784
Ewa Michalak
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »