REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkowane są usługi agroturystyki

Ewa Michalak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mam zamiar rozpocząć działalność agroturystyczną. Jaka stawkę VAT powinienem zastosować do tego typu usług? Może działalność taka jest zwolniona z VAT, ponieważ jest prowadzona przez rolnika?

RADA

Autopromocja

Działalność agroturystyczna nie jest świadczeniem usług rolniczych i nie korzysta ze zwolnienia z VAT. Usługi agroturystyczne podlegają opodatkowaniu stawką VAT 7% jako usługi grupowane według ex 55.2, świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15).

UZASADNIENIE

Z pytania zdaje się wynikać, że Czytelnik prowadzi działalność rolniczą, a teraz zamierza prowadzić również działalność agroturystyczną i rozliczać się jako podatnik VAT.

Wątpliwości dotyczą stosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do działalności agroturystycznej. Czytelnik - jak wynika z pytania - zakłada, że działalność ta podobnie jak usługi rolnicze jest zwolniona z VAT. Jest to jednak błędne rozumowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia z podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

W art. 2 pkt 19 ww. ustawy definiuje również pojęcie rolnika ryczałtowego. Przez rolnika ryczałtowego rozumie się mianowicie rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Wyjątkiem jest tutaj rolnik obowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ważne!

Zwolnieniu z VAT podlega tylko dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Działalność rolnicza sklasyfikowana jest w grupowaniu PKWiU 01.4, tj. usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych.

W związku z powyższym oraz na podstawie poz. 22 załącznika nr 2 do ustawy o VAT stwierdzić należy, że usługi o symbolu PKWiU ex 01.4, tj. usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt - stanowią usługi rolnicze, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Jednakże usługi agroturystyczne nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT. Są natomiast rozumiane jako usługi grupowane według ex 55.2, świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15). Grupowanie to zostało wymienione w poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy jako podlegające opodatkowaniu stawką 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT.

 

Jak zatem wynika z poz. 1 załącznika nr 4 do ustawy, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, usługi klasyfikowane do PKWiU 55.23.15 są zwolnione z VAT jedynie w zakresie usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich.

Tym samym usługi agroturystyczne jako zaklasyfikowane do PKWiU ex 55.2 podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT jako wymienione w poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy.

Ważne!

Zwolnione z podatku od towarów i usług są jedynie usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich.

Jak wynika z pytania, Czytelnik będzie się rozliczał z tytułu działalności agroturystycznej jako podatnik VAT. Zatem będzie zobowiązany do wystawiania faktury VAT. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że skoro zamierza Pan świadczyć usługi agroturystyczne, prawdopodobnie większość Pana klientów będzie osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Dlatego, na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy nie mają obowiązku wystawiania im faktur, chyba że osoby takie zażądają faktury. Jeśli natomiast Czytelnik będzie świadczył usługi agroturystyczne dla podmiotów gospodarczych, wówczas bezwzględnie wymagane jest wystawianie faktur VAT. Faktura powinna zawierać elementy wskazane w § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Na podstawie § 9 ust. 7 ww. rozporządzenia, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych niższą stawką podatku niż 22%, na fakturze należy podać również symbol towaru lub usługi określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W przypadku Czytelnika na fakturze dokumentującej świadczenie usług agroturystycznych powinien on zatem podać właściwy symbol PKWiU na usługi agroturystyczne.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż właściwą stawką, jaką Czytelnik powinien zastosować, opodatkowując usługi agroturystyczne, powinna być stawka VAT w wysokości 7%.

Jeśli Czytelnik mimo to ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien wystąpić w celu ustalenia właściwego grupowania i o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29. Następnie - dołączając klasyfikacje z GUS - należy wystąpić z wnioskiem o interpretację i o potwierdzenie swojego stanowiska do Ministra Finansów.

• art. 2 pkt 19, art. 41 ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 3, art. 106 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

• § 9 ust. 1 i 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA