| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Prowadzę działalność gospodarczą, która wymaga częstych podróży samochodem po Polsce. W związku z tym postanowiłem kupić nawigację satelitarną. 26 października zapłaciłem zaliczkę w wysokości 20%. Fakturę otrzymałem 2 listopada. Kiedy mogę odliczyć VAT z takiej faktury?


RADA

W przypadku zapłaty przez Pana zaliczki na poczet zakupu nawigacji satelitarnej 26 października br. oraz otrzymania faktury z tego tytułu 2 listopada ma Pan prawo do odliczenia VAT za ten zakup w deklaracji za listopad składanej do 25 grudnia br. Jeżeli nie rozliczy Pan tej faktury w deklaracji za listopad, to może Pan to zrobić w deklaracji za następny okres rozliczeniowy, czyli za grudzień.

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W art. 19 ust. 11 ustawy o VAT określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla wpłacanych zaliczek. Zgodnie z jego treścią, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części.

W związku z tym u Pana kontrahenta obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet sprzedaży nawigacji satelitarnej powstał w momencie otrzymania pieniędzy.

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 31 marca 2006 r. nr PP/443-13-1/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdził, że: „(...) należy stwierdzić, iż w przypadku pobrania części należności (zaliczki) przed wykonaniem usługi ustawa o VAT przewiduje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą otrzymania części należności. Należy podkreślić, iż powstanie obowiązku podatkowego od otrzymanej zaliczki jest niezależne od momentu wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie. Równocześnie podatnik podatku od towarów i usług nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT zaliczkowej w sytuacji, gdy otrzymał zaliczkę od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która nie żądała jej wystawienia”.

Jeżeli chodzi o prawo do odliczenia z faktury zaliczkowej, to należy się odwołać do art. 86 ustawy o VAT. Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W przepisie tym przewidziano również szczególne zasady obniżania podatku należnego. Znalazły się wśród nich m.in. odliczanie VAT z faktur za energię elektryczną dopiero w deklaracji za okres, w którym przypada termin płatności, jeżeli z faktury wynika jakiego dotyczy okresu. Nie ma wśród tych wyjątków szczególnych zasad odliczania z faktur dokumentujących zapłacone zaliczki.

W związku z powyższym, w przypadku zapłaty przez Pana zaliczki 26 października br. oraz otrzymania faktury z tego tytułu 2 listopada, ma Pan prawo do odliczenia VAT za ten zakup w deklaracji za listopad, składanej do 25 grudnia br. Z uwagi na święta Bożego Narodzenia, termin ten ulega przedłużeniu do 27 grudnia br. Jeżeli nie zrobi Pan tego w tym terminie, może Pan to zrobić w deklaracji za grudzień składanej do 25 stycznia 2008 r.

Jeżeli z jakiś względów nie rozliczyłby Pan tej faktury we właściwym terminie, to może Pan obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (w tym wypadku za listopad), nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Potwierdzają to również organy podatkowe (m.in. pismo z 29 marca 2006 r. nr PP/443/IN/1/BT/2006 Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu).

• art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK