| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Prowadzę działalność gospodarczą, która wymaga częstych podróży samochodem po Polsce. W związku z tym postanowiłem kupić nawigację satelitarną. 26 października zapłaciłem zaliczkę w wysokości 20%. Fakturę otrzymałem 2 listopada. Kiedy mogę odliczyć VAT z takiej faktury?


RADA

W przypadku zapłaty przez Pana zaliczki na poczet zakupu nawigacji satelitarnej 26 października br. oraz otrzymania faktury z tego tytułu 2 listopada ma Pan prawo do odliczenia VAT za ten zakup w deklaracji za listopad składanej do 25 grudnia br. Jeżeli nie rozliczy Pan tej faktury w deklaracji za listopad, to może Pan to zrobić w deklaracji za następny okres rozliczeniowy, czyli za grudzień.

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W art. 19 ust. 11 ustawy o VAT określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla wpłacanych zaliczek. Zgodnie z jego treścią, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części.

W związku z tym u Pana kontrahenta obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet sprzedaży nawigacji satelitarnej powstał w momencie otrzymania pieniędzy.

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 31 marca 2006 r. nr PP/443-13-1/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdził, że: „(...) należy stwierdzić, iż w przypadku pobrania części należności (zaliczki) przed wykonaniem usługi ustawa o VAT przewiduje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą otrzymania części należności. Należy podkreślić, iż powstanie obowiązku podatkowego od otrzymanej zaliczki jest niezależne od momentu wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie. Równocześnie podatnik podatku od towarów i usług nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT zaliczkowej w sytuacji, gdy otrzymał zaliczkę od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która nie żądała jej wystawienia”.

Jeżeli chodzi o prawo do odliczenia z faktury zaliczkowej, to należy się odwołać do art. 86 ustawy o VAT. Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W przepisie tym przewidziano również szczególne zasady obniżania podatku należnego. Znalazły się wśród nich m.in. odliczanie VAT z faktur za energię elektryczną dopiero w deklaracji za okres, w którym przypada termin płatności, jeżeli z faktury wynika jakiego dotyczy okresu. Nie ma wśród tych wyjątków szczególnych zasad odliczania z faktur dokumentujących zapłacone zaliczki.

W związku z powyższym, w przypadku zapłaty przez Pana zaliczki 26 października br. oraz otrzymania faktury z tego tytułu 2 listopada, ma Pan prawo do odliczenia VAT za ten zakup w deklaracji za listopad, składanej do 25 grudnia br. Z uwagi na święta Bożego Narodzenia, termin ten ulega przedłużeniu do 27 grudnia br. Jeżeli nie zrobi Pan tego w tym terminie, może Pan to zrobić w deklaracji za grudzień składanej do 25 stycznia 2008 r.

Jeżeli z jakiś względów nie rozliczyłby Pan tej faktury we właściwym terminie, to może Pan obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (w tym wypadku za listopad), nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Potwierdzają to również organy podatkowe (m.in. pismo z 29 marca 2006 r. nr PP/443/IN/1/BT/2006 Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu).

• art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK