| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Właściwe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-233/14-2/Igo) rozstrzygnął kwestię VAT w związku z realizacją robót budowlanych. Organ podatkowy podkreślił, że prawidłowe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług.

Od 1 stycznia 2014 r. momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji robót budowlanych jest moment wystawienia faktury dokumentującej wykonanie prac przez świadczącego usługę w przyjętym okresie rozliczeniowym (stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT). Jeżeli więc rezultat prac jest przyjmowany częściowo, jest nim moment wystawienia faktury za częściowe wykonanie prac (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) w związku z art. 19a ust. 2 ustawy o VAT). Jeśli faktura nie zostanie wystawiona, momentem powstania obowiązku podatkowego jest upływ terminu wystawienia faktury, tj. upływ 30 dni od dnia wykonania robót budowlanych.

Sprzedaż licencji - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

O wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych decyduje faktyczne wykonanie tych usług, nie zaś przyjęcie tych usług na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych lub innych dokumentów. Forma, sposób i rodzaj dokumentu potwierdzającego wykonanie robót budowlanych, co do zasady, powinny być określone w umowie łączącej strony.

Przyjętą praktyką jest podpisywanie protokołów zdawczo-odbiorczych potwierdzających wykonanie całości lub części prac przez wykonawcę. Z protokołu wynika zazwyczaj, kto i jakie prace wykonał, kiedy zostały wykonane oraz kiedy zostały przyjęte przez drugą stronę. Protokół zdawczo-odbiorczy potwierdza więc fakt wykonania tych usług, jednak nie przesądza o terminie i zakresie ich wykonania.

Zobacz wskaźnik: Wykaz materiałów budowlanych uprawniających do ubiegania się o zwrot VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


oprac. Dorota Ryterska

prawnik w spółce doradztwa podatkowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK