| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy przy wyliczeniu marży można uwzględnić koszt ubezpieczenia dodatkowego od rezygnacji z imprezy turystycznej

Czy przy wyliczeniu marży można uwzględnić koszt ubezpieczenia dodatkowego od rezygnacji z imprezy turystycznej

Jako biuro podróży jesteśmy podmiotem świadczącym usługi turystyki w postaci kompleksowych im­prez turystycznych. Dla naszych klientów wykupujemy m.in. dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Klient zainteresowany wykupieniem takiego ubezpieczenia wpłaca nam kwotę należną za imprezę turystyczną powiększoną o koszt ubezpieczenia. Natomiast my otrzymujemy od ubezpieczy­ciela fakturę dokumentującą wydatek poniesiony na wykupienie tego ubezpieczenia. Czy przy wyli­czeniu marży możemy uwzględnić koszt tego dodatkowego ubezpieczenia?

Tak. Opisane w Państwa pytaniu ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, które klient zapłacił dodatko­wo, oprócz ceny za imprezę turystyczną, mogą Państwo rozliczać przy wyliczeniu marży jako koszt po­niesiony przez Państwa z tytułu nabycia usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (art. 119 ust. 2 ustawy o VAT).

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży towarów używanych opodatkowanych od marży

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 sierp­nia 2013 r. (sygn. IPTPP2/443-415/13-6/IR) czytamy:

(...) do ustalenia wysokości marży dla danej imprezy turystycznej należy brać pod uwagę wszystkie wydatki związane z organizacją imprezy, nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty i udokumentowane fakturą lub za pomocą innych dowodów księgowych. Zatem stwierdzić należy, iż kwota 50 zł udokumentowana fakturą wystawioną przez ubezpieczyciela z tytułu wykupienia przez Wnioskodawcę dodatkowego ubezpieczenia dla bezpośredniej korzyści turysty będą­cego uczestnikiem imprezy turystycznej stanowi koszt w rozumieniu art. 119 ustawy. W związku z powyż­szym, w przypadku gdy - jak wynika z okoliczności sprawy - wydatki związane z wykupieniem dodatko­wego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji są udokumentowane fakturą oraz są nabywane przez Wnioskodawcę od innych podatników i można je zaliczyć do usług nabywanych dla bezpośredniej korzy­ści turysty, jako stanowiące składnik świadczonej usługi turystycznej, to należy uwzględnić je przy usta­laniu podstawy opodatkowania według szczególnej procedury rozliczania podatku od towarów i usług. Zatem Wnioskodawca będzie miał prawo przy ustalaniu marży, o której mowa w art. 119 ust. 1 ustawy, uwzględnić również koszt (wydatek) poniesiony z tytułu wykupienia dodatkowego ubezpieczenia prze­znaczonego dla turysty będącego uczestnikiem imprezy turystycznej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 119 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK