| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie VAT od wydatków związanych z organizacją wypoczynku dla pracowników

Odliczenie VAT od wydatków związanych z organizacją wypoczynku dla pracowników

Sfinansowaliśmy wczasy dla najuboższych pracowników i ich rodzin. 80% sfinansowaliśmy z ZFŚS a resztę pracownicy pokryli sami. Sami także zamawiali określony rodzaj wypoczynku. Czy mimo to możemy odliczyć VAT od tych zakupów?

Niestety, nie możecie Państwo odliczyć VAT. Jednocześnie nie jesteście zobowiązani do naliczenia VAT z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług. Nie ma tutaj znaczenia fakt, iż w części zakupy zostały w części sfinansowane przez pracowników.

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę

Takie stanowisko reprezentują także organy podatkowe potwierdzone w interpretacji ogólnej MF. W pi­śmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 listopada 2012 r. (sygn. ILPP2/443-835/12-5/AD) podatnik przedstawił następujący stan faktyczny, do którego odniósł się organ:

Część świadczeń jest przekazywana osobom uprawnionym całkowicie nieodpłatnie (całość jest pokrywana ze środków ZFŚS), część świadczeń natomiast jest przekazywana tym osobom za czę­ściową odpłatnością. Spółka nabywa (finansując zakup świadczeń środkami ZFŚS) przykładowo: imienne karnety na zajęcia sportowe (basen, siłownia, fitness, sauna), bilety do kina, świadczenia związane z udziałem pracowników w wyjazdach integracyjnych, usługę dowozu pracowników na wyjazd integracyjny.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

(.) Reasumując, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymywanych faktur, dokumentujących zakupy towarów i usług realizowanych na po­trzeby działalności socjalnej finansowanej z ZFŚŚ, ponieważ nie będą spełnione przesłanki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - przedmiotowe świadczenia nie będą wykorzysty­wane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, gdyż Wnioskodawca w tym zakresie nie będzie występował jako podatnik podatku od towarów i usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »