| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy od darowizny należy rozliczyć VAT

Kiedy od darowizny należy rozliczyć VAT

Nieodpłatne prezenty, przekazywane przez jednego przedsiębiorcę drugiemu przedsiębiorcy, mogą podlegać opodatkowaniu od towarów i usług. Wystarczy, aby przy nabyciu takiego towaru istniało prawo do odliczenia podatku. Inne zasady dotyczą jednak próbek i prezentów o niskiej wartości.

Czy prezent o niewielkiej wartości jest opodatkowany

Przedsiębiorca postanowił nieodpłatnie przekazywać swoim kontrahentom upominki o niskiej wartości (około 10 zł). Chciał w ten sposób silniej związać ich ze swoją firmą. Czy będzie musiał rozliczać podatek od towarów i usług?

NIE

Wynika to z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT. Przez takie prezenty o niskiej wartości rozumie się wydane jednej osobie towary albo o łącznej wartości 100 zł (jeśli wynika to z ewidencji, która pozwoli ustalić, kim był obdarowany) bądź 10 zł w innych przypadkach. Darowizna musi być też wykonana na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Limit 10 zł odnosi się do pojedynczych sztuk podarunków, co potwierdził m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 31 marca 2015 r., nr IPPP3/4512-135/15-2/RD. Przedsiębiorca będzie mógł też przekazać kontrahentom próbki towarów bez konieczności rozliczania podatku. Potwierdza to art. 7 ust. 7 ustawy o VAT. Chodzi o egzemplarz danego produktu, którego przekazanie pozwoli ocenić jego cechy i właściwości, a darowizna ma na celu promocję, a nie zaspokojenie końcowych potrzeb kontrahenta. Takie zasady potwierdzają interpretacje fiskusa, m.in. dokument katowickiej izby skarbowej z 29 lipca 2015 r., IBPP1/4512-394/15/MG. ©?

Podstawa prawna

Art. 7 ust. 2, art. 7 ust. 3, art. 7 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Mariusz Szulc

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK