| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy od darowizny należy rozliczyć VAT

Kiedy od darowizny należy rozliczyć VAT

Nieodpłatne prezenty, przekazywane przez jednego przedsiębiorcę drugiemu przedsiębiorcy, mogą podlegać opodatkowaniu od towarów i usług. Wystarczy, aby przy nabyciu takiego towaru istniało prawo do odliczenia podatku. Inne zasady dotyczą jednak próbek i prezentów o niskiej wartości.

Czy prezent o niewielkiej wartości jest opodatkowany

Przedsiębiorca postanowił nieodpłatnie przekazywać swoim kontrahentom upominki o niskiej wartości (około 10 zł). Chciał w ten sposób silniej związać ich ze swoją firmą. Czy będzie musiał rozliczać podatek od towarów i usług?

NIE

Wynika to z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT. Przez takie prezenty o niskiej wartości rozumie się wydane jednej osobie towary albo o łącznej wartości 100 zł (jeśli wynika to z ewidencji, która pozwoli ustalić, kim był obdarowany) bądź 10 zł w innych przypadkach. Darowizna musi być też wykonana na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Limit 10 zł odnosi się do pojedynczych sztuk podarunków, co potwierdził m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 31 marca 2015 r., nr IPPP3/4512-135/15-2/RD. Przedsiębiorca będzie mógł też przekazać kontrahentom próbki towarów bez konieczności rozliczania podatku. Potwierdza to art. 7 ust. 7 ustawy o VAT. Chodzi o egzemplarz danego produktu, którego przekazanie pozwoli ocenić jego cechy i właściwości, a darowizna ma na celu promocję, a nie zaspokojenie końcowych potrzeb kontrahenta. Takie zasady potwierdzają interpretacje fiskusa, m.in. dokument katowickiej izby skarbowej z 29 lipca 2015 r., IBPP1/4512-394/15/MG. ©?

Podstawa prawna

Art. 7 ust. 2, art. 7 ust. 3, art. 7 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Mariusz Szulc

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »