| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Co zrobić w przypadku dokonania sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej

Co zrobić w przypadku dokonania sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej

Prowadzę firmę osoby będącej czynnym podatnikiem VAT. Firma ta, między innymi, świadczy na rzecz osób fizycznych usługi, które ewidencjonuje za pomocą kasy fiskalnej. Właściciel firmy przyniósł rachunek z lutego bieżącego roku dla osoby fizycznej, który nie został zafiskalizowany na kasie (brak paragonu) i nie jest ujęty w miesięcznym raporcie. Co z tym zrobić?


rada

W omawianej sytuacji miała miejsce sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej. Czyn ten stanowi, co do zasady, przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. W konsekwencji najważniejsze jest w omawianej sytuacji skorzystanie z instytucji tzw. czynnego żalu. Ponadto przedmiotową sprzedaż należy uwzględnić w deklaracji VAT-7/VAT- -7K za okres powstania obowiązku podatkowego, jak również zaewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej i dokonać w tzw. zeszycie korekt zapis, że sprzedaż ta została zaewidencjonowana z opóźnieniem. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Dokonywanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny do 180 stawek dziennych, a w przypadkach mniejszej wagi - wykroczenie skarbowe (art. 62 § 4 w zw. z art. 62 § 1 oraz art. 62 § 5 kodeksu karnego skarbowego). W tej sytuacji najważniejsze jest, aby podatnik jak najszybciej zawiadomił właściwy dla siebie organ podatkowy (naczelnika urzędu skarbowego) o popełnionym czynie zabronionym i skorzystał z tzw. instytucji czynnego żalu. Pozwoli to na wyłączenie ewentualnej kary za popełnione przestępstwo/wykroczenie skarbowe (art. 16 kodeksu karnego skarbowego).

Rzecz jasna niezaewidencjonowana sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powinna zostać ujęta w deklaracji VAT-7/VAT-7K w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy (na podstawie treści pytania ustalenie momentu powstania tego obowiązku nie jest możliwe; najprawdopodobniej obowiązek podatkowy powstał z chwilą wykonania usługi - art. 19 ust. 1 ustawy o VAT). Nieujęcie przedmiotowej sprzedaży w takiej deklaracji może zostać uznane za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe polegające na nieujawnieniu przedmiotu opodatkowania w deklaracji i powstanie w ten sposób uszczuplenie należnego podatku (art. 54 kodeksu karnego skarbowego).

Ponadto zaległą sprzedaż należy zaewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej i dokonać w tzw. zeszycie korekt (ewidencji korekt zapisów dokonywanych za pomocą kasy rejestrującej) zapis, że sprzedaż ta została zaewidencjonowana z opóźnieniem. Co prawda nie zmieni to faktu, że miała miejsce sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej, lecz będzie to mogło zostać uznane za okoliczność łagodzącą.

• art. 54, art. 62 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 766

• art. 19 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »