| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy nagrody dla kontrahentów są opodatkowane VAT

Czy nagrody dla kontrahentów są opodatkowane VAT

Firma przeprowadziła badanie dotyczące swoich produktów w jednym ze swoich firmowych sklepów. Badanie dotyczyło jakości sprzedawanych produktów i poziomu obsługi klienta. Kontrahenci, którzy wzięli udział w badaniu, otrzymali nagrody rzeczowe. Czy przekazanie im nagród będzie podlegało opodatkowaniu VAT?

Przełomowy okazał się wyrok NSA z 13 maja 2008 r. (sygn. akt I FSK 600/07). Przedmiotem orzekania był stan prawny obowiązujący od 1 czerwca 2005 r. Według NSA dokonane po 1 czerwca 2005 r. nieodpłatne przekazanie towarów, jeżeli jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa podatnika, nie podlega opodatkowaniu. NSA podkreślił, że literalna wykładnia przepisów art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT w brzmieniu obecnie obowiązującym prowadzi do wniosku, że opodatkowaniu nie podlega żadne nieodpłatne przekazanie towarów, które związane jest z prowadzeniem przedsiębiorstwa podatnika.

Takie samo stanowisko wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 29 maja 2008 r. (sygn. akt I SA/Sz 52/08). Potwierdził, że po wyroku NSA nie ma już wątpliwości co do interpretacji art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W wyroku tym NSA orzekł bowiem, że w stanie prawnym po 31 maja 2005 r. przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele z nim związane nie stanowi dostawy towarów. Przekazanie kontrahentom bez wynagrodzenia nagród rzeczowych jest przekazaniem towarów należących do przedsiębiorstwa na cel związany z jego działalnością. Zatem nagrody dla kontrahentów nie są dostawą towarów. Skoro tak, nie są też opodatkowane VAT.

WAŻNE

Zgodnie z najnowszą linią krajowego orzecznictwa sądowego przekazanie kontrahentom bez wynagrodzenia nagród rzeczowych jest przekazaniem towarów należących do przedsiębiorstwa na cel związany z jego działalnością. Nie jest więc dostawą towarów i nie podlega VAT.

Niestety, mimo tak przełomowego wyroku NSA, niektóre organy podatkowe nadal uważają, że czynność nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzoną przez podatnika działalnością należy opodatkować VAT, ponieważ jest to dostawa towarów.

Podatnicy, którzy zdecydują się na nieopodatkowywanie takiego przekazania - zgodnie z linią orzecznictwa sądowego - mogą być narażeni na spór z organem podatkowym.

Ponieważ jest to słuszne postępowanie, należy mieć nadzieję, że jeśli spór będzie rozstrzygał sąd, to orzeknie na korzyść podatnika.

• art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Magdalena Jabłecka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »