| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy Wiążące Informacje Taryfowe można stosować także do akcyzy

Czy Wiążące Informacje Taryfowe można stosować także do akcyzy

Od 1 września 2010 r. polscy przedsiębiorcy posiadający  Wiążące Informacje Taryfowe (WIT) będą mogli z nich korzystać także w obrocie krajowym i wewnątrzwspólnotowym.

Od marca 2009 r. w całości obrotu wyrobami akcyzowymi, w tym również i w obrocie krajowym, zamiast Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, stosuje się unijną Nomenklaturę Scaloną (CN), która jest tą samą klasyfikacją, jaką stosuje się dla celów wyliczenia cła.

Ponieważ klasyfikacja ta (jak i każda inna) jest dość skomplikowana i zawiera wiele wyjątków, Unia Europejska już od wielu lat wprowadziła tzw. Wiążące Informacje Taryfowe (WIT).

WIT jest dokumentem wydawanym przez administrację celną każdego z państw UE na wniosek dowolnego podmiotu, który to dokument poświadcza, do jakiego kodu CN należy klasyfikować dany towar (kody są ośmioznakowe).

Posiadając WIT, możemy posługiwać się nim na terenie całej Unii, tj. w każdym urzędzie celnym climy towary wg tego jednego kodu i żaden celnik nie może nam go zmienić, a więc WIT gwarantuje nam pewność w prowadzeniu działalności gospodarczej, szczególnie dlatego, że obowiązuje on przez 6 lat od dnia wydania.

Pomimo faktu, iż polskie organy celne stosują tą samą klasyfikację CN dla celów cła i akcyzy, to dotychczas nie można było posługiwać się WIT-em w obrocie krajowym lub wewnątrzwspólnotowym. Celnik mógł zgodnie z prawem przyjąć dla sprzedaży w kraju wyrobów importowanych inny kod CN, niż był zastosowany wg WIT przy cleniu tego towaru. Budziło to oczywiście uzasadnione żale przedsiębiorców, którzy wielokrotnie zgłaszali postulaty zmiany takiego stanu rzeczy.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

W końcu ustawodawca „zmiękł” i z dniem 1 września 2010 r., na mocy nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, opublikowanej w Dzienniku Ustaw nr 151 pod pozycją 1013, przedsiębiorcy posiadające WIT-y, będą mogli z nich korzystać także w obrocie krajowym i wewnątrzwspólnotowym. 

Polecamy: serwis Koszty

Powyższe uchroni ich od przykrych niespodzianek w postaci odmiennej klasyfikacji tego samego towaru, co częstokroć oznaczało opodatkowanie ich wg wyższej stawki podatku, niż przedsiębiorca zakładał w biznesplanie.

Pamiętać jednak należy, iż nie wszystkie WIT-y będą mogły być w przyszłości honorowane przez celników. Nowela ustawy zakłada bowiem, iż te WIT-y, które będą wydane na podstawie nowej (tj. zmienionej) klasyfikacji CN, nie będą miały zastosowania w akcyzie. Wynika to z faktu, iż klasyfikacja CN jest praktycznie co roku nieznacznie miejscami modyfikowana, a ogólną zasadą akcyzy (opisaną już dyrektywach UE) jest to, że zmiany w CN, które nie zostaną przeniesione do przepisów akcyzowych, są dl akcyzy „niewidoczne”.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK