| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Cydr wyprowadzany ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (wprowadzany do konsumpcji) powinien być prawidłowo oznaczony znakami akcyzy.

Pytanie podatnika:

Podatnik prowadzący skład podatkowy nabywa wewnątrzwspólnotowo w procedurze zawieszenia poboru akcyzy napój alkoholowy o nazwie cydr, sklasyfikowany do kodu CN 2206 00 i zaliczony do wyrobów akcyzowych w pozycji 16 załącznika nr 1 do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.).

W składzie podatkowym, cydr jest rozlewany do butelek, a następnie sprzedawany odbiorcom na terenie Polski.

Cały alkohol etylowy w nabywanym i rozlewanym przez Podatnika cydrze pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji soku jabłkowego, a jego moc objętościowa wynosi około 4,5% objętości.

Sprzedawany cydr nie jest mieszany z innym napojem alkoholowym (np. piwem). Wyprowadzenie cydru ze składu podatkowego łączy się z obliczeniem i wpłaceniem należnego podatku akcyzowego na rachunek właściwej izby celnej.

Podatnik zadał pytanie, czy cydr sprzedawany na terenie Polski, będący wyrobem akcyzowym sklasyfikowanym do kodu CN 2206 00 jest wyrobem zwolnionym z obowiązku oznaczania znakami akcyzy?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 114 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U.
z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.) obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy podlegają wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 3 do ustawy.

Zgodnie z brzmieniem poz. 4 załącznika nr 3 do ustawy, obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy objęto wyroby o kodzie CN 2206 00 dotyczące wyrobu (grupy wyrobów) określonych jako: pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.

W myśl art. 117 ust. 1 ustawy, wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach o których mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5, przed przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych lub dokonaniem ich sprzedaży.

W świetle art. 119 ustawy, Minister Finansów publicznych może w drodze rozporządzenia, zwolnić z obowiązku oznaczania niektórych wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w przypadku gdy:

  1. uzasadnia to ważny interes państwa lub podmiotów obowiązanych do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy;
  2. wynika to z przepisów prawa Unii Europejskiej lub umów międzynarodowych;
  3. wskazuje na to przeznaczenie niektórych wyrobów akcyzowych, w postaci próbek do badań naukowych laboratoryjnych lub jakościowych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK