| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Zmiana banderol na papierosy i wyroby tytoniowe od 1 marca 2010 r.

Zmiana banderol na papierosy i wyroby tytoniowe od 1 marca 2010 r.

Dokonana 7 lipca 2009 r. nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła pewne zmiany w zakresie banderol na wyroby tytoniowe, które to zmiany dotkną wielu przedsiębiorców od 1 marca 2010 r.

Zgodnie ze zmienionym art. 136 ww. ustawy, od 1 stycznia danego roku kalendarzowego na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe mogą być nanoszone wyłącznie znaki akcyzy (tj. banderole) z nadrukowanym rokiem wytworzenia odpowiadającym rozpoczynającemu się rokowi kalendarzowemu.

Oznacza to, że w roku 2010 producenci i importerzy papierosów i innych wyrobów tytoniowych (cygara, cygaretki, tytoń do palenia), mogą nakładać na opakowania tych wyrobów wyłącznie banderole z rokiem produkcji 2010.

Jednocześnie, w celu umożliwienia sprzedaży wyrobów oznaczonych banderolami z poprzednim rokiem (tj. 2009), wprowadzono w ustawie dodatkową zasadę, iż „stare” banderole naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe w danym roku zachowują ważność do ostatniego dnia lutego następnego roku.

W związku z tym papierosy i inne wyroby tytoniowe, na które naniesiono banderole z rokiem produkcji 2009, mogą znajdować się w sprzedaży jeszcze tylko do 28 lutego 2010 r. Po upływie tego terminu papierosy i wyroby tytoniowe oznaczone „starymi” banderolami trzeba będzie wycofać ze sprzedaży, gdyż sprzedaż wyrobów bez ważnych banderol jest zagrożona poważnymi sankcjami z kodeksu karnego-skarbowego.

Co zrobić z papierosami i wyrobami tytoniowymi, gdy na koniec lutego 2010 r. pozostaną nam niesprzedane wyroby ze „starymi” banderolami ?

Jeżeli nie zdołamy lub nie chcemy ich zużyć na własne potrzeby, to musimy zrobić samo, co w zeszłym roku przy zmianie wzorów banderol, czyli:

1. przed otwarciem sklepu w dniu 1 marca 2010 r. trzeba będzie przenieść te wyroby na zaplecze i zrobić ich spis (do 3 marca),

2. dostarczyć spis do „swojego” Urzędu Celnego – pracownicy tzw. „szczególnego nadzoru podatkowego” (SNP) potwierdzą (podbiją) spis i udostępnią komplet wniosków, które trzeba złożyć do wyznaczonego urzędu celnego, w celu pobrania banderol legalizacyjnych,

3. po „załatwieniu” banderol należy powiadomić „swój” UC o miejscu i terminie naklejania banderol na opakowania – podczas naklejania muszą być obecni pracownicy SNP, którzy m.in. podbiją stosowny protokół.

Po zakończeniu wszystkich powyższych czynności będzie można w końcu sprzedać posiadane papierosy.

Opisane wyżej zasady naklejania banderol z właściwym rokiem produkcji nie dotyczą alkoholi, a więc nie trzeba martwić się o ich sprzedaż po 28 lutego b.r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK