| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Zmiana banderol na papierosy i wyroby tytoniowe od 1 marca 2010 r.

Zmiana banderol na papierosy i wyroby tytoniowe od 1 marca 2010 r.

Dokonana 7 lipca 2009 r. nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła pewne zmiany w zakresie banderol na wyroby tytoniowe, które to zmiany dotkną wielu przedsiębiorców od 1 marca 2010 r.

Zgodnie ze zmienionym art. 136 ww. ustawy, od 1 stycznia danego roku kalendarzowego na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe mogą być nanoszone wyłącznie znaki akcyzy (tj. banderole) z nadrukowanym rokiem wytworzenia odpowiadającym rozpoczynającemu się rokowi kalendarzowemu.

Oznacza to, że w roku 2010 producenci i importerzy papierosów i innych wyrobów tytoniowych (cygara, cygaretki, tytoń do palenia), mogą nakładać na opakowania tych wyrobów wyłącznie banderole z rokiem produkcji 2010.

Jednocześnie, w celu umożliwienia sprzedaży wyrobów oznaczonych banderolami z poprzednim rokiem (tj. 2009), wprowadzono w ustawie dodatkową zasadę, iż „stare” banderole naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe w danym roku zachowują ważność do ostatniego dnia lutego następnego roku.

W związku z tym papierosy i inne wyroby tytoniowe, na które naniesiono banderole z rokiem produkcji 2009, mogą znajdować się w sprzedaży jeszcze tylko do 28 lutego 2010 r. Po upływie tego terminu papierosy i wyroby tytoniowe oznaczone „starymi” banderolami trzeba będzie wycofać ze sprzedaży, gdyż sprzedaż wyrobów bez ważnych banderol jest zagrożona poważnymi sankcjami z kodeksu karnego-skarbowego.

Co zrobić z papierosami i wyrobami tytoniowymi, gdy na koniec lutego 2010 r. pozostaną nam niesprzedane wyroby ze „starymi” banderolami ?

Jeżeli nie zdołamy lub nie chcemy ich zużyć na własne potrzeby, to musimy zrobić samo, co w zeszłym roku przy zmianie wzorów banderol, czyli:

1. przed otwarciem sklepu w dniu 1 marca 2010 r. trzeba będzie przenieść te wyroby na zaplecze i zrobić ich spis (do 3 marca),

2. dostarczyć spis do „swojego” Urzędu Celnego – pracownicy tzw. „szczególnego nadzoru podatkowego” (SNP) potwierdzą (podbiją) spis i udostępnią komplet wniosków, które trzeba złożyć do wyznaczonego urzędu celnego, w celu pobrania banderol legalizacyjnych,

3. po „załatwieniu” banderol należy powiadomić „swój” UC o miejscu i terminie naklejania banderol na opakowania – podczas naklejania muszą być obecni pracownicy SNP, którzy m.in. podbiją stosowny protokół.

Po zakończeniu wszystkich powyższych czynności będzie można w końcu sprzedać posiadane papierosy.

Opisane wyżej zasady naklejania banderol z właściwym rokiem produkcji nie dotyczą alkoholi, a więc nie trzeba martwić się o ich sprzedaż po 28 lutego b.r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK