| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można przechowywać elektronicznie kopie faktur wystawionych w formie papierowej

Czy można przechowywać elektronicznie kopie faktur wystawionych w formie papierowej

Nie ma prawnych przeszkód dla stosowania "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu.

Tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy z 17 sierpnia 2010 r. (I SA/Bd 499/10).

Spółka wystawia bardzo duże ilości faktur. Ze względu na brak możliwości zliczania i ewidencjonowania ich w postaci papierowej, wprowadziła praktykę przechowywania kopii faktur wysłanych do klienta w wersji elektronicznej.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o potwierdzenie prawidłowości swojego postępowania. Zaznaczyła, że faktury nie są potwierdzane podpisem elektronicznym.

Jednocześnie spółka wyjaśniła, że program komputerowy, którego używa zapewnia realizację wymogu integralności i autentyczności przechowywanych dokumentów, pomimo, że nie są one opatrzone certyfikatem pochodzącym od podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne. 

Zdaniem spółki, żaden przepis prawa polskiego nie zakazuje przechowywania elektronicznej wersji kopii faktury, wystawionej w formie papierowej. Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Zdaniem organu przepisy nakładają na podatnika obowiązek przechowywania kopii faktur sprzedaży i faktur korygujących w takiej postaci, w jakiej powstały w momencie wystawienia oryginałów tych dokumentów, wskazując jednocześnie na odrębność tych zasad dla faktur wystawionych w formie elektronicznej.

Sprawa trafiła do bydgoskiego WSA. Sąd przychylił się do argumentacji spółki. Jego zdaniem, brak jest normatywnych przeciwwskazań do istnienia "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu. 

Za taką też możliwością, w ocenie sądu, przemawiają także względy celowościowe, w tym ekologiczne czy ekonomiczne. Niewątpliwie jednakże w takiej sytuacji, to podatnik, mając obowiązek przechowywania kopii faktur, czy to w formie drukowanej, czy to w formie elektronicznej ponosi wszelkie ryzyko ich utraty.

Podobnego rozstrzygnięcia dokonał w listopadzie 2009 Naczelny Sąd Administracyjny

Z punktu widzenia obowiązków podatnika będzie także zupełnie obojętne czy zostaną ukradzione bądź zniszczone kopie papierowe faktur czy też nośniki pamięci, na których zarejestrowane zostały kopie faktur. Istota przechowywania kopii faktur sprowadza się bowiem do przechowywania nośników informacji. 

Skoro zatem sam normodawca nie wyklucza jakiejś formy przechowywania informacji, to do podatnika powinien należeć wybór tych nośników, przy jednoczesnym obowiązku zaprezentowania uprawnionym organom tych informacji w żądanej przez nie formie.

Polecamy: VAT 2011

Źródło: taxonline.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK