| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Nie trzeba drukować kopii faktur VAT w dacie sprzedaży

Nie trzeba drukować kopii faktur VAT w dacie sprzedaży

Zgodnie z przepisami podatkowymi i dysponując odpowiednimi systemami informatycznymi można przechowywać kopie faktur w postaci elektronicznej w relacyjnej bazie danych. Nie ma konieczności drukowania kopii faktur w dacie sprzedaży. Z takimi stwierdzeniami Spółki wnoszącej o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej musiał zgodzić się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Za istotną przesłankę wykładania omawianych przepisów, należy uznać funkcję jaką pełni konieczność przechowywania kopii faktury. Jest to funkcja kontrolna, zatem wykładnia winna ją uwzględniać.

Pomimo tych argumentów, w interpretacji indywidualnej z 11 października 2010 r., nr ITPP1/443-123/10/JK Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Skuteczne zaskarżenie negatywnej interpretacji

Nie zgadzając się z treścią wydanej interpretacji, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu do usunięcia naruszenia prawa (skarżący powinien to uczynić w terminie 14 dni od dnia, w którym dowiedział się lub z łatwością mógł dowiedzieć o wydaniu interpretacji), Spółka złożyła skargę.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm. skargę na działanie (jak w tym przypadku) lub bezczynność organu wnosi się za jego pośrednictwem, w dwóch egzemplarzach w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 i 54 § 1 ww. ustawy).

Termin wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zmianę interpretacji podatkowej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpoznaniu skargi, wyrokiem z dnia 11 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 79/11, zaskarżoną interpretację uchylił.

WSA powołując się na orzecznictwo sądowoadministracyjne w tym zakresie stwierdził, iż w przepisach rozporządzenia ustawodawca nie wskazuje na drukowaną kopię faktury VAT, a tym samym nie skorzystał z przewidzianego w art. 247 ust. 2 Dyrektywy uprawnienia do wprowadzenia szczególnych, krajowych uregulowań w zakresie sposobu przechowywania faktur i nie zastrzegł formy drukowanej jako jedynej możliwej formy do przechowywania.

Sąd stwierdził ponadto, iż brak ograniczenia w zakresie metod przechowywania faktur zapewnia realizację celów art. 246 Dyrektywy oraz jest zgodne z zasadą proporcjonalności.

Minister Finansów postanowił skorzystać z uprawnienia zakwestionowania stanowiska Sądu pierwszej instancji. Złożył skargę kasacyjną, która jednak została następnie wycofana, z uwagi na to, iż stanowisko WSA zawarte w zaskarżonym wyroku było zgodne z ugruntowaną i jednolitą linią orzeczniczą sądów administracyjnych, w tym również Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Postępowanie kasacyjne zostało umorzone, a Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy został zobligowany do zmiany interpretacji na korzyść wnioskodawcy - co uczynił w interpretacji podatkowej z 27 kwietnia 2012 r. (nr ITPP3/443-123/10/12-S/JK) .

Opracowała Katarzyna Dyrdowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hay Group Polska

firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »