| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Nie trzeba drukować kopii faktur VAT w dacie sprzedaży

Nie trzeba drukować kopii faktur VAT w dacie sprzedaży

Zgodnie z przepisami podatkowymi i dysponując odpowiednimi systemami informatycznymi można przechowywać kopie faktur w postaci elektronicznej w relacyjnej bazie danych. Nie ma konieczności drukowania kopii faktur w dacie sprzedaży. Z takimi stwierdzeniami Spółki wnoszącej o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej musiał zgodzić się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Za istotną przesłankę wykładania omawianych przepisów, należy uznać funkcję jaką pełni konieczność przechowywania kopii faktury. Jest to funkcja kontrolna, zatem wykładnia winna ją uwzględniać.

Pomimo tych argumentów, w interpretacji indywidualnej z 11 października 2010 r., nr ITPP1/443-123/10/JK Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Skuteczne zaskarżenie negatywnej interpretacji

Nie zgadzając się z treścią wydanej interpretacji, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu do usunięcia naruszenia prawa (skarżący powinien to uczynić w terminie 14 dni od dnia, w którym dowiedział się lub z łatwością mógł dowiedzieć o wydaniu interpretacji), Spółka złożyła skargę.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm. skargę na działanie (jak w tym przypadku) lub bezczynność organu wnosi się za jego pośrednictwem, w dwóch egzemplarzach w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 i 54 § 1 ww. ustawy).

Termin wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zmianę interpretacji podatkowej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpoznaniu skargi, wyrokiem z dnia 11 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 79/11, zaskarżoną interpretację uchylił.

WSA powołując się na orzecznictwo sądowoadministracyjne w tym zakresie stwierdził, iż w przepisach rozporządzenia ustawodawca nie wskazuje na drukowaną kopię faktury VAT, a tym samym nie skorzystał z przewidzianego w art. 247 ust. 2 Dyrektywy uprawnienia do wprowadzenia szczególnych, krajowych uregulowań w zakresie sposobu przechowywania faktur i nie zastrzegł formy drukowanej jako jedynej możliwej formy do przechowywania.

Sąd stwierdził ponadto, iż brak ograniczenia w zakresie metod przechowywania faktur zapewnia realizację celów art. 246 Dyrektywy oraz jest zgodne z zasadą proporcjonalności.

Minister Finansów postanowił skorzystać z uprawnienia zakwestionowania stanowiska Sądu pierwszej instancji. Złożył skargę kasacyjną, która jednak została następnie wycofana, z uwagi na to, iż stanowisko WSA zawarte w zaskarżonym wyroku było zgodne z ugruntowaną i jednolitą linią orzeczniczą sądów administracyjnych, w tym również Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Postępowanie kasacyjne zostało umorzone, a Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy został zobligowany do zmiany interpretacji na korzyść wnioskodawcy - co uczynił w interpretacji podatkowej z 27 kwietnia 2012 r. (nr ITPP3/443-123/10/12-S/JK) .

Opracowała Katarzyna Dyrdowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK