| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można wystawiać faktury oraz faktury korygujące w dowolnym języku unijnym również do sprzedaży krajowej

Czy można wystawiać faktury oraz faktury korygujące w dowolnym języku unijnym również do sprzedaży krajowej

Prowadzimy działalność o zasięgu międzynarodowym. Z tego powodu podstawowym językiem, jaki stosujemy w kontaktach z kontrahentami, jest język angielski. W tym też języku sporządzane są wszystkie nasze dokumenty finansowe, w tym - wystawiane faktury i faktury korygujące. Czy dla pod¬miotów krajowych możemy wystawiać faktury i faktury korygujące w języku angielskim, czy też fiskus może zakwestionować poprawność takich faktur?

Jeśli wystawiane przez Państwa w języku obcym będącym jednym z języków unijnych faktury i faktury korygujące będą spełniać wszystkie wymogi, wskazane w przepisach co do obowiązkowych elementów, jakie muszą te dokumenty zawierać (w tym konkretne wyrazy w języku polskim, np. wyrazy „korekta" bądź „faktura korygująca", „nota korygująca", „duplikat"), to nie ma podstaw do kwestionowania ich poprawności. Ani ustawa o VAT, ani wydane na jej podstawie rozporządzenia ani ordynacja podatkowa nie określają języka, w którym powinna zostać wystawiona faktura VAT i faktura korygująca.

Wyjątkiem są jednak faktury doku­mentujące czynności dokonywane z polskim konsumentem, a także w przypadku obrotu dokonywanego między jednostkami prawa publicznego (czyli organami państwowymi, jednostkami samorządu terytorial­nego i instytucjami wykonującymi zadania publiczne, szczegółowo wymienionymi w art. 4 ustawy o języku polskim). Takie faktury muszą być sporządzone w języku polskim, gdyż taki wymóg bezpośrednio nakłada na wystawcę faktury art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o języku polskim. Natomiast to ograniczenie nie obowiązuje w stosunkach z polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami. Trzeba jednak pamiętać, że organy podatkowe w ramach kontroli mogą żądać uwierzytelnionego tłumaczenia dokumentacji sporządzanej w języku obcym na język polski.

Zezwalają na to zarówno dyrektywa VAT, jak i polskie przepisy. Zgodnie zaś z treścią art. 287 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, w przypadku kontroli podatkowej kontrolowany jest zobowiązany przedsta­wić, na żądanie kontrolującego, tłumaczenie na język polski sporządzonej w języku obcym dokumentacji dotyczącej spraw będących przedmiotem kontroli. Aby uniknąć takich kosztownych tłumaczeń na potrzeby kontroli, rozwiązaniem może być sporządzanie faktur dwujęzycznych (tj. równocześnie w języku polskim i obcym). Przyjęcie tego rozwiązania umożliwi wystawianie ujednoliconych faktur dla wszystkich odbiorców - również konsumentów, gdyż wówczas nie można zarzucić wystawcy takiej dwujęzycznej faktury, że nie spełnia ona wymogu sporządzenia jej w wymaganym w tym przypadku języku polskim.

Potwierdza to pismo Ministra Finansów z 26 marca 2013 r. (nr PT8/033/171/347/WCX/13/PK-410/10/ RD-27618), w którym czytamy:

Na podstawie analizy powyższych przepisów Minister Finansów stwierdza, iż nie ma przeszkód, MF aby faktury VAT dokumentujące sprzedaż towarów i usług na terenie kraju oraz na terenie Unii Europejskiej wystawiane były w języku obcym, jednakże pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków wskazanych w tych przepisach.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 4, art. 7 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim - j.t. Dz.U. z 2011. Nr 43, poz. 224; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 84, poz. 455

- art. 287 § 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 749; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK