| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można wystawiać faktury oraz faktury korygujące w dowolnym języku unijnym również do sprzedaży krajowej

Czy można wystawiać faktury oraz faktury korygujące w dowolnym języku unijnym również do sprzedaży krajowej

Prowadzimy działalność o zasięgu międzynarodowym. Z tego powodu podstawowym językiem, jaki stosujemy w kontaktach z kontrahentami, jest język angielski. W tym też języku sporządzane są wszystkie nasze dokumenty finansowe, w tym - wystawiane faktury i faktury korygujące. Czy dla pod¬miotów krajowych możemy wystawiać faktury i faktury korygujące w języku angielskim, czy też fiskus może zakwestionować poprawność takich faktur?

Jeśli wystawiane przez Państwa w języku obcym będącym jednym z języków unijnych faktury i faktury korygujące będą spełniać wszystkie wymogi, wskazane w przepisach co do obowiązkowych elementów, jakie muszą te dokumenty zawierać (w tym konkretne wyrazy w języku polskim, np. wyrazy „korekta" bądź „faktura korygująca", „nota korygująca", „duplikat"), to nie ma podstaw do kwestionowania ich poprawności. Ani ustawa o VAT, ani wydane na jej podstawie rozporządzenia ani ordynacja podatkowa nie określają języka, w którym powinna zostać wystawiona faktura VAT i faktura korygująca.

Wyjątkiem są jednak faktury doku­mentujące czynności dokonywane z polskim konsumentem, a także w przypadku obrotu dokonywanego między jednostkami prawa publicznego (czyli organami państwowymi, jednostkami samorządu terytorial­nego i instytucjami wykonującymi zadania publiczne, szczegółowo wymienionymi w art. 4 ustawy o języku polskim). Takie faktury muszą być sporządzone w języku polskim, gdyż taki wymóg bezpośrednio nakłada na wystawcę faktury art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o języku polskim. Natomiast to ograniczenie nie obowiązuje w stosunkach z polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami. Trzeba jednak pamiętać, że organy podatkowe w ramach kontroli mogą żądać uwierzytelnionego tłumaczenia dokumentacji sporządzanej w języku obcym na język polski.

Zezwalają na to zarówno dyrektywa VAT, jak i polskie przepisy. Zgodnie zaś z treścią art. 287 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, w przypadku kontroli podatkowej kontrolowany jest zobowiązany przedsta­wić, na żądanie kontrolującego, tłumaczenie na język polski sporządzonej w języku obcym dokumentacji dotyczącej spraw będących przedmiotem kontroli. Aby uniknąć takich kosztownych tłumaczeń na potrzeby kontroli, rozwiązaniem może być sporządzanie faktur dwujęzycznych (tj. równocześnie w języku polskim i obcym). Przyjęcie tego rozwiązania umożliwi wystawianie ujednoliconych faktur dla wszystkich odbiorców - również konsumentów, gdyż wówczas nie można zarzucić wystawcy takiej dwujęzycznej faktury, że nie spełnia ona wymogu sporządzenia jej w wymaganym w tym przypadku języku polskim.

Potwierdza to pismo Ministra Finansów z 26 marca 2013 r. (nr PT8/033/171/347/WCX/13/PK-410/10/ RD-27618), w którym czytamy:

Na podstawie analizy powyższych przepisów Minister Finansów stwierdza, iż nie ma przeszkód, MF aby faktury VAT dokumentujące sprzedaż towarów i usług na terenie kraju oraz na terenie Unii Europejskiej wystawiane były w języku obcym, jednakże pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków wskazanych w tych przepisach.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 4, art. 7 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim - j.t. Dz.U. z 2011. Nr 43, poz. 224; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 84, poz. 455

- art. 287 § 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 749; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »