| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy faktura korygująca musi nosić nazwę „faktura korygująca"

Czy faktura korygująca musi nosić nazwę „faktura korygująca"

Czy faktura korygująca musi nosić nazwę „faktura korygująca"? Czy wymagane jest umieszczenie tej nazwy w górnej części faktury, czy też można ją umieścić w dowolnym miejscu tego dokumentu?

Faktura korygująca musi zostać oznaczona jako „faktura korygująca" bądź „korekta". Obie formy są dopuszczalne i równorzędne. Taki wymóg wynika z treści art. 106j ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, zgod­nie z którym faktura korygująca powinna zawierać wyrazy „faktura korygująca" albo wyraz „korekta". Z przepisu tego nie wynika jednak bezwzględny obowiązek umieszczenia tych oznaczeń w górnej części faktury, zatem nie będzie błędem dyskwalifikującym poprawność faktury korygującej umieszczenie ich w innym miejscu, dowolnie wybranym przez wystawcę tego dokumentu.

Biorąc jednak pod uwagę syste­matykę elementów, które musi zawierać faktura korygująca, aby została uznana za poprawnie wystawio­ny dokument tego rodzaju, wskazane jest umieszczenie ww. oznaczeń na pierwszym miejscu w górnej części (tj. w tytule) tego dokumentu. Zwiększy to czytelność faktury i zminimalizuje ryzyko pomyłki po stronie odbiorcy, co do jej kwalifikacji i ujęcia w rozliczeniach VAT. Należy też podkreślić, że zgodnie z art. 219 dyrektywy VAT za fakturę uznaje się każdy dokument lub notę, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny.

Z przepisu tego wynika więc, że można dokonać korekty faktury pierwotnej każdym dokumentem, o ile tylko zmienia on i wystarczająco precyzyjnie iden­tyfikuje fakturę pierwotną.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106j ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK