| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy faktura korygująca musi nosić nazwę „faktura korygująca"

Czy faktura korygująca musi nosić nazwę „faktura korygująca"

Czy faktura korygująca musi nosić nazwę „faktura korygująca"? Czy wymagane jest umieszczenie tej nazwy w górnej części faktury, czy też można ją umieścić w dowolnym miejscu tego dokumentu?

Faktura korygująca musi zostać oznaczona jako „faktura korygująca" bądź „korekta". Obie formy są dopuszczalne i równorzędne. Taki wymóg wynika z treści art. 106j ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, zgod­nie z którym faktura korygująca powinna zawierać wyrazy „faktura korygująca" albo wyraz „korekta". Z przepisu tego nie wynika jednak bezwzględny obowiązek umieszczenia tych oznaczeń w górnej części faktury, zatem nie będzie błędem dyskwalifikującym poprawność faktury korygującej umieszczenie ich w innym miejscu, dowolnie wybranym przez wystawcę tego dokumentu.

Biorąc jednak pod uwagę syste­matykę elementów, które musi zawierać faktura korygująca, aby została uznana za poprawnie wystawio­ny dokument tego rodzaju, wskazane jest umieszczenie ww. oznaczeń na pierwszym miejscu w górnej części (tj. w tytule) tego dokumentu. Zwiększy to czytelność faktury i zminimalizuje ryzyko pomyłki po stronie odbiorcy, co do jej kwalifikacji i ujęcia w rozliczeniach VAT. Należy też podkreślić, że zgodnie z art. 219 dyrektywy VAT za fakturę uznaje się każdy dokument lub notę, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny.

Z przepisu tego wynika więc, że można dokonać korekty faktury pierwotnej każdym dokumentem, o ile tylko zmienia on i wystarczająco precyzyjnie iden­tyfikuje fakturę pierwotną.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106j ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK