| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kiedy na fakturze można posługiwać się skróconą nazwą spółki

Kiedy na fakturze można posługiwać się skróconą nazwą spółki

Czy na fakturze mogę posługiwać się nazwą skróconą mojej spółki, czy muszę podawać jej pełną nazwę?

Może się Pan posługiwać nazwą skróconą, mimo że przepisy tego nie przewidują. Jest jeden warunek - nazwa ta musi być podana w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Jeśli skrócona nazwa spółki nie została po­dana w zgłoszeniu, radzimy posługiwać się pełną nazwą firmy. Oczywiście, zasady te dotyczą podatnika, który nie jest osobą fizyczną. Osoba fizyczna może się bowiem posługiwać na fakturze zarówno nazwą pełną, jak i skróconą, ale pod warunkiem, że będzie podane jej imię i nazwisko.

Ministerstwo Finansów potwierdziło to stanowisko w broszurze informacyjnej z 21 grudnia 2012 r. pt. Zmiany w zakresie fakturowania (jest ono aktualne również w obecnym stanie prawnym):

W przypadku podatnika niebędącego osobą fizyczną dane identyfikacyjne stanowią przede wszystkim nazwa pełna oraz nazwa skrócona. W fakturze podatnicy niebędący osobami fizycz­nymi powinni zatem umieszczać nazwę lub nazwę skróconą podaną w zgłoszeniu identyfikacyj­nym. Również prawidłowym rozwiązaniem jest wskazanie jednocześnie nazwy pełnej i skróconej.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »