| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Sprzedaż wysyłkowa towarów - czy można nie wysyłać nabywcom paragonów

Sprzedaż wysyłkowa towarów - czy można nie wysyłać nabywcom paragonów

Czy w przypadku sprzedaży na odległość dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która opłaca swoje zamówienie za pośrednictwem np. banku (nie gotówką), obowiązkiem firmy jest przekazanie kupującemu wystawionego paragonu fiskalnego, jeśli towar jest wysyłany bezpośrednio z hurtowni?

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Jeżeli w przedstawionej sytuacji podatnik wystawia paragony (mimo że prawdopodobnie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji prowadzonej sprzedaży na kasie fiskalnej), musi je wysyłać nabywającym towary osobom fizycznym. Okoliczność, że towary są wysyłane do nabywców bezpośrednio z hurtowni, nie ma w tym przypadku znaczenia.

Kasy fiskalne przy sprzedaży wysyłkowej

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Podatnicy prowadzący taką ewidencję są obowiązani m.in. drukować paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy (art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT).

Należy jednak zauważyć, że istnieją zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określa rozporządzenie z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Rozporządzenie to zwalnia z obowiązku ewidencjonowania m.in. dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres) (§ 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Biuletyn VAT

Powoduje to, że w przedstawionej sytuacji podatnik najprawdopodobniej w ogóle nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, a więc i wystawiania paragonu.

Brak obowiązku wystawiania paragonu nie oznacza jednak zakazu takiego postępowania. Jeżeli zatem podatnik dobrowolnie wystawia paragony dokumentujące transakcje, o których mowa w pytaniu, jest obowiązany – w myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT – wydawać je nabywcom. Fakt, że towar jest wysyłany do nabywcy bezpośrednio z hurtowni, nie wyłącza tego obowiązku. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 10 kwietnia 2014 r. (sygn. IBPP3/443-417/14/JP). W piśmie tym wyjaśnił, że:

(...) przepisy o podatku od towarów i usług nie precyzują pojęcia „wydać”. W celu jego wyjaśnienia należy odwołać się do definicji słownikowej. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego – „wydać” oznacza tyle co dać, przydzielić komuś. Zatem z brzmienia tego przepisu wynika, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej obowiązany jest wydać, czyli dostarczyć paragon nabywcy. Stąd też uwzględniając charakter sprzedaży prowadzonej przez Wnioskodawcę – sprzedaż przez Internet, co wiąże się z brakiem osobistego kontaktu z nabywcą, stwierdzić należy, że na Wnioskodawcy ciąży obowiązek wysłania paragonu nabywcy.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

A zatem jeżeli podatnik prowadzący sprzedaż na odległość, o której mowa w pytaniu, wystawia paragony, jest on obowiązany wysyłać je do nabywców.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106h ust. 1, art. 111 ust. 1 oraz art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662

• § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – Dz.U. z 2014 r. poz. 1544

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »