| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Pełne odliczenie VAT bez ewidencji przebiegu pojazdu

Pełne odliczenie VAT bez ewidencji przebiegu pojazdu

Od 1 kwietnia 2014 r. pełne odliczenie VAT w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje przede wszystkim, gdy są one uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. W celu odliczenia pełnego VAT ustawodawca wprowadził wymóg prowadzenia ewidencji przebiegu, nie dotyczy on jednak wszystkich pojazdów.

3) pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:

a) agregat elektryczny/spawalniczy,

b) do prac wiertniczych,

c) koparka, koparko-spycharka,

d) ładowarka,

e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

f) żuraw samochodowy

- jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym. Spełnienie wymagań dla powyższych pojazdów stwierdza się na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Odliczenie VAT od samochodów 2014 - wydatki eksploatacyjne


Pojazdy samochodowe o specjalnymi przeznaczeniu


Ponadto Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (Dz.U. poz. 407) wskazał inne niż powyższe pojazdy samochodowe uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, wymagania dla takich pojazdów oraz dokumenty potwierdzające spełnienie tych wymagań. Za pojazdy samochodowe inne niż określone w art. 86a ust. 9 ustawy uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika uznaje się mianowicie - od 1 kwietnia br. - także pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu:

1) pogrzebowy (o ile spełniają wymagania określone w § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich - Dz.U. Nr 249, poz. 1866),

2) bankowóz - wyłącznie typu A i B (o ile spełniają wymagania określone w załączniku nr 3 albo załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne - Dz.U. Nr 166, poz. 1128, z 2012 r. poz. 1262 oraz z 2013 r. poz. 1652)

- jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony.

Dokumentami potwierdzającymi spełnienie ww. wymagań są dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Pojazdy specjalne zwolnione z obowiązku ewidencji przebiegu

Specjalny system korekt VAT dla samochodów


Zwolnienie z ewidencji przebiegu pojazdu


Z kolei rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (Dz.U. poz. 709) weszło w życie z dniem 1 czerwca br. Określa ono inne niż wskazane w art. 86a ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przypadki, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu dla stwierdzenia, że pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Nie jest ona już mianowicie wymagana dla pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK