| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Wystąpienie o stwierdzenie nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej

Wystąpienie o stwierdzenie nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej

W momencie rozwiązania spółki cywilnej jej wspólnicy tracą możliwość wystąpienia o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług.

Rozwiązanie (likwidacja) spółki cywilnej powoduje, że traci ona podmiotowość podatkowo- prawną, co powoduje że z tym samym momentem traci ona również zdolność procesową do bycia stroną w postępowaniu podatkowym prowadzonym na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej oraz zdolność sądową uregulowaną w ustawie prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. 

Skoro więc spółka przestała istnieć, przestał też istnieć podmiot określonych zobowiązań podatkowych (np. nadpłaty). Tym samym nie może być wszczęte postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku VAT. Wspólnicy nie mają możliwości wystąpienia do organów skarbowych po rozwiązaniu spółki, o stwierdzenie nadpłaty. 

Obowiązujące przepisy nie przewidują uznania wspólników, czy jednego wspólnika za następców prawnych zlikwidowanej spółki cywilnej.

Nie ma przepisu umożliwiającego uznanie prawa wspólników nieistniejącej spółki cywilnej domagania się w jej imieniu należności za okres jej funkcjonowania.
Wspólników nieistniejącej spółki Ordynacja podatkowa zalicza do kręgu tzw. osób trzecich. Dlatego też po rozwiązaniu spółki cywilnej wspólnicy objęci są przepisami określonymi w rozdziale 15 Ordynacji. 

Polecamy: VAT 2010

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK