| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jaka stawka VAT dla robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą

Jaka stawka VAT dla robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą

Często się zdarza, że podatnicy prowadzący działalność w zakresie robót budowlanych realizują inwestycje, które ze względu na swoją specyficzność trudne są do zakwalifikowania jako związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. W tym przypadku właściwa będzie stawka 22%.

Właściwe zaś przypisanie robót jest niezwykle ważne do zastosowania odpowiedniej stawki podatku VAT.

Rozważmy to zagadnienie na konkretnym przykładzie, a mianowicie na popularnej w obecnych czasach budowie przydomowej oczyszczalni ścieków:

Jan Kowalski świadczy usługi remontowo-budowlane, w ramach których wznosi budynki, wykonuje instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, centralnego ogrzewania i inne. W zakresie prowadzonej działalności wykonał przydomową oczyszczalnię ścieków z podłączeniem do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej przewidują sytuacje, w których przy wykonywaniu usług budowlanych ma zastosowanie 7 % stawka podatku VAT.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Warto więc zastanowić się czy w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków obowiązuje preferencyjna stawka podatku. Aby tego dokonać konieczne jest przyjrzenie się obowiązującym w tym zakresie przepisom.

Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT 7 % stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych albo ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Pod pojęciem budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym rozumie się:
- obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych
- lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
- obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Również zapisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przewidują 7 % stawkę VAT w odniesieniu do:

1) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego (przez które należy rozumieć budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11) lub ich części, lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 oraz obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2) obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Cytowane wyżej regulacje dotyczące budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym oraz treść przywołanych przepisów rozporządzenia wskazują, że 7 % stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Jednocześnie z powyższego wynika też, że ta preferencyjna stawka podatku nie ma zastosowania przy budowie, remoncie, modernizacji i konserwacji obiektów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. W konsekwencji roboty takie podlegają podstawowej stawce podatku VAT tj. 22%.

Związana z budownictwem mieszkaniowym usługa budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, stanowiącej infrastrukturę towarzyszącą temu budownictwu, przeprowadzona poza budynkiem mieszkalnym, podlegać więc będzie opodatkowaniu 22 % stawką podatku od towarów i usług.

Jedynie tytułem uzupełnienia można dodać, że przed dniem 1 stycznia 2008 r. (kiedy to weszła w życie zmiana ustawy o VAT) preferencyjna 7 % stawka podatku miała zastosowanie do robót budowlano-montażowych, remontów i robót konserwacyjnych dotyczących infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Źródła:
- interpretacja indywidualna z 01.12.2009 r. nr ITPP1/443-881/09/BJ;
- wyrok WSA w Gliwicach z 30.04.2010 r. sygn. akt III SA/Gl 1460/09.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK