Należy zatem rozstrzygnąć kwestię, czy nabycie przez podatnika artykułów spożywczych, które kolejno zostaną nieodpłatnie przekazane w formie paczek świątecznych wykazuje wymagany (chociażby pośredni) związek z działalnością opodatkowaną przedsiębiorstwa.
Zdaniem Autora, przedmiotowe nabycie artykułów spożywczych nie wykazuje wskazanego, pośredniego związku z działalnością opodatkowaną. Co więcej podatnik z chwilą dokonania zakupu zakłada, że artykuły spożywcze kupuje w celu nieodpłatnego przekazania pracownikom.
reklama
reklama
Przekazanie pracownikom paczek świątecznych, choć może wpłynąć na polepszenie relacji wewnątrz organizacji, to jednak trudno w takim przypadku wskazać związek z prowadzoną działalnością opodatkowaną podatnika. Podatnik de facto nabywa artykuły spożywcze jedynie w celu zaspokojenia prywatnych (konsumenckich) potrzeb pracowników. W tym zakresie ewentualne korzyści po stronie podatnika są niewątpliwie mniej dostrzegalne niż leżące po stronie pracowników.
W konsekwencji, zdaniem Autora, podatnikowi który dokonał zakupu artykułów spożywczych nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów do paczek świątecznych dla pracowników.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług dokonane na terytorium kraju. W tym miejsce należy zdefiniować co należy rozumieć przez odpłatną dostawę towarów. I tak zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Należy również wskazać, iż zgodnie z obecnym brzmieniem ust. 2 analizowanego artykułu (Ustawodawca planuje zmianę przepisu od 1 stycznia 2011 r.), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
W konsekwencji aby nieodpłatne przekazanie towarów podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, konieczne jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:
- przekazanie nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, oraz
- podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w zakresie nabytych towarów/usług.
Skoro podatnik nie spełnia drugiej z ww. przesłanek (bowiem ustaliliśmy już że prawo to nie będzie mu przysługiwało), nieodpłatne przekazanie paczek świątecznych pracownikom nie będzie opodatkowane na gruncie przepisów ustawy o VAT.