| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy trzeba dokonać korekty VAT po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej?

Czy trzeba dokonać korekty VAT po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej?

Wniesienie do spółki komandytowej w ramach aportu przedsiębiorstwa, przy spełnieniu pewnych warunków, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Powstają jednak wątpliwości, czy spółka komandytowa powinna dokonać korekty VAT naliczonego, który został odliczony przez podatnika przed wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki.

Jest bowiem tak, że w określonych przypadkach korekta taka będzie konieczna, w innych nie.

Warto więc przyjrzeć się okolicznościom, które determinują sposób postępowania w tym zakresie.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza utworzyć spółkę komandytową. Do spółki tej aportem wniesie prowadzone przedsiębiorstwo. Działalność nowej spółki będzie identyczna jak dotychczasowa wykonywana przez przedsiębiorcę. W skład przekazywanego przedsiębiorstwa wchodzą między innymi towary, przy zakupie których podatnik skorzystał z prawa odliczenia podatku naliczonego.

Wychodząc od ogólnej zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tym samym warunkiem zastosowania prawa do odliczenia jest występowanie związku pomiędzy dokonanym zakupem, a czynnościami opodatkowanymi. Odnosząc to do przedstawionego przykładu nie można zakwestionować postępowania podatnika jeśli wystąpił, wymagany wskazanym wyżej przepisem, związek.

Tworzona spółka jest nowym podmiotem, mogą więc pojawić się wątpliwości dotyczące tego czy po wniesieniu składników prowadzonego przedsiębiorstwa, co do których miało zastosowanie prawo określone w art. 86 ust. 1, nie wystąpiły powody uzasadniające korektę podatku naliczonego.

Kwestie powyższą regulują przepisy art. 93a § 2 pkt 2w zw. z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej.

Przepisy te stanowią, że spółka nieposiadająca osobowości prawnej (przykładem takiej spółki jest spółka komandytowa), do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przedsiębiorcy wnoszącego wkład. Konsekwencją tej regulacji jest również wejście w prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Istotnym przy tym jest to by następca prawny jakim jest spółka komandytowa nie zmieniła przeznaczenia otrzymanych w drodze aportu składników majątku, bo jedynie w takiej sytuacji prawo to zostanie zachowane.

Przykładem sytuacji, w których obowiązek korekty podatku naliczonego będzie zachodził, jest wykorzystanie składników majątku, przy zakupie których odliczono podatek naliczony, do czynności nieopodatkowanych bądź zwolnionych z podatku.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Jakiego rodzaju wkłady mogą wnieść wspólnicy do spółki komandytowej?

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »