| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenia VAT z faktur wystawionych przez podmiot niezarejestrowany

Odliczenia VAT z faktur wystawionych przez podmiot niezarejestrowany

Sam fakt niezarejestrowania się wystawcy faktur nie jest wystarczający do pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego. Prawo do odliczenia zależy jedynie od stwierdzenia przez organy podatkowe, czy usługodawca był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, czy faktycznie wykonał czynności podlegające opodatkowaniu, czy dane zawarte w fakturze VAT pozwalają ustalić tożsamość wystawcy faktury i z tytułu zrealizowanych transakcji był on zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 8 listopada 2011 r. (sygn. I SA/Gd 1041/11).

Sprawa dotyczyła spółki, która dokonała nabycia paliwa od podmiotu niezarejestrowanego dla potrzeb VAT (który utracił ten status). Transakcje zostały udokumentowane fakturami, zaś spółka współpracowała z kontrahentem od dłuższego czasu.

Spółka zamierzała odliczyć podatek zawarty w tych fakturach, jednak organ podatkowy odmówił jej tego prawa, nie kwestionując przy tym jednak faktu dokonania usług. Stanowisko to podtrzymał gdański WSA.

Spółka złożyła skargę kasacyjną do NSA, który ją uwzględnił.

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że w tej sprawie należy dokonać porównania przepisów krajowych ze wspólnotowymi. 

Sąd wskazał, że sąd I instancji powinien rozważyć, czy fakt niezarejestrowania wystawcy spornych faktur jest wystarczający do pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Stwierdził również, że przepisy Dyrektywy 2006/112/WE należy interpretować w sposób przychylny dla podatnika.

Biorąc pod uwagę powyższe, podatnikowi powinno przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT zapłaconego z tytułu nabycia usług wykonanych przez innego podatnika nierejestrowanego dla potrzeb VAT, w sytuacji gdy faktury zawierają informacje niezbędne do ustalenia tożsamości wystawcy oraz rodzaju wykonanych usług. Z tego powodu NSA zdecydował o uchyleniu wyroku sądu I instancji.

Rozpoznając sprawę ponownie, gdański WSA podkreślił swoje związanie ocen prawną dokonaną przez NSA. W związku z powyższym, uznał, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT uiszczonego z tytułu nabycia usług wykonanych przez podmiot niezarejestrowany dla potrzeb VAT w sytuacji, gdy faktury zawierają informacje niezbędne do ustalenia tożsamości wystawcy oraz rodzaju wykonanych usług.

Dlatego też, jeżeli kontrahent spółki spełnia wymogi uznania go za podatnika VAT w świetle art. 15 ustawy o VAT, to fakt jego niezarejestrowania nie powinien pozbawiać usługobiorcy możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur, które zostały wystawione przez podmiot niezarejestrowany (ale możliwy do identyfikacji).  

Zobacz: Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany dla potrzeb tego podatku?

Jarosław Kruszyński jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK