| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Korekta naliczonego VAT w przypadku zmiany przeznaczenia budynku

Korekta naliczonego VAT w przypadku zmiany przeznaczenia budynku

Czy w związku ze zmianą przeznaczenia budynków i rozpoczęciem ich wykorzystywania wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT spółka będzie uprawniona do korekty podatku od towarów i usług naliczonego od usług i towarów związanych z budową budynków?

W przypadku:

a) towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także

b) gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł,

- korekty, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł.

Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

ZOBACZ TAKŻE: Czy można odliczyć podatek naliczony przed dokonaniem rejestracji dla celów VAT?

Z opisu sprawy wynika, że spółka wybudowała budynki, których nie wykorzystywała w prowadzonej działalności a w konsekwencji, nie odliczała podatku naliczonego od towarów i usług związanych z ich budową. Obecnie spółka zamierza zmienić przeznaczenie budynków i wykorzystywać je do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli tak się stanie to spółce będzie przysługiwało prawo do dokonania korekty.

W konsekwencji wykorzystywanie budynków do czynności niezwiązanych z działalnością opodatkowaną a następnie wykorzystywanie ich do wykonywania czynności opodatkowanych spowoduje konieczność dokonania korekty. Jest tak ponieważ spółka nie miała prawa do obniżenia kwoty VAT należnego o całą kwotę VAT naliczonego i nie dokonała odliczenia, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego.

Korekty należy dokonać w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, czyli jeżeli spółka rozlicza się miesięcznie to za miesiąc styczeń 2012 r., w wysokości 1/10 VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z budową.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 art. 91 ust. 7 i ust. 7a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK