| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Z ulgi na złe długi można skorzystać w czasie trwania sporu sądowego

Z ulgi na złe długi można skorzystać w czasie trwania sporu sądowego

Dłużnik odmówił zapłaty należności z faktury. Uważa bowiem, że wierzyciel źle wykonał usługę lub dostarczył niepełnowartościowy towar. Sprawa trafiła do sądu. Pomimo rozpatrywania sprawy nie tylko można, ale często trzeba skorzystać z ulgi na złe długi. Nie trzeba czekać na wyrok sądu.

Z ulgi na złe długi nie można skorzystać, gdy od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym faktura została wystawiona. Termin ten jest wprost określony w ustawie o podatku VAT i nie ma on żadnego związku np. z przedawnieniem wierzytelności. Biegnie więc niezależnie od czynności przerywających lub zawieszając bieg terminu przedawnienia.

Dlatego dłużnik nie może argumentować, że spór co do istnienia wierzytelności lub jej wysokości wyklucza prawo wierzyciela do skorzystania z ulgi na złe długi.

W interpretacji indywidualnej z 6 czerwca 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (sygnatura ILPP2/443-358/09-7/SJ) stwierdził w odniesieniu do wierzytelności co do której toczy się spór sądowy:
W myśl przepisów art. 89a ust. 1a ustawy, nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż w takiej sytuacji nie jest możliwe skorzystanie z uregulowań zawartych w art. 89a ustawy. Bowiem brak takiego prawa wynikać może, zdaniem tut. Organu, dopiero z prawomocnego wyroku sądu uznającego, iż roszczenie wierzyciela wobec Wnioskodawcy jest niezasadne”.

Spółka A wykonała prace remontowe o wartości 100 000 zł. 20 kwietnia 2009 r. Spółka A wystawiła fakturę na 100 000 zł należności + 22 000 zł podatku VAT. Dłużnik zakwestionował jakość prac remontowych i spór trafił do sądu. Wyrok korzystny dla spółki A. zapadł w marcu 2012 r. Spółka A czekała ze skorzystaniem z ulgi na złe długi na zakończenia procesu. Spółka A. nie może skorzystać z ulgi na złe długi w marcu 2012 r., gdyż czas na to miała do końca 2011 r.

Z ulgi na złe długi nie można skorzystać, jeżeli w czasie procesu sądowego w sprawie spornej wierzytelności minie termin dwóch lat, licząc od końca roku, w którym została wystawiona faktura. I to nawet, gdy sąd przyzna rację wierzycielowi i potwierdzi jego roszczenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK